piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Spotkaj Rembasa, spotkaj Kopra

Spotkaj Rembasa, spotkaj Kopra

Spotkaj Rembasa, spotkaj Kopra
Data publikacji: 2015-10-21 12:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1166 29917

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza na dwa spotkania: w czwartek o g. 17.30 w filii nr 38 przy ul. 26  Kwietnia 1 z dziennikarzem Michałem Rembasem a w najbliższy wtorek o g. 17 w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 - ze Sławomirem Koprem, znanym popularyzatorem historii. 

Ostatnia publikacja Michała Rembasa to "Cuda na fasadach". Jak przeczytamy we wstępie:  „Większość szczecińskich kamienic i budynków publicznych powstała w stosunkowo krótkim czasie: stawiano je od lat 80. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej, kiedy to miasto po likwidacji twierdzy wręcz ‘eksplodowało’ przestrzennie. (...) Takiego bogactwa  detali zdobiących kamienice mieszkańcy Berlina mogą nam tylko pozazdrościć. Okazuje się, że w stolicy Niemiec w okresie międzywojennym podczas remontów domów dla sztuki z przełomu XIX i XX wieku nie miano większego szacunku. Fasady po prostu obtłukiwano z ozdób, zostawiając gładkie ściany. W Szczecinie na szczęście się zachowały, między innymi dlatego, że miasto z powodu mniejszej zamożności nie modernizowało się w takim tempie jak Berlin".

Z kolei Koper jest autorem wielu książek oraz artykułów publicystycznych. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze - Historia”, był felietonistą tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje w miesięcznikach „Historia Do Rzeczy”, „Mówią Wieki”, „Życie na Gorąco – Retro”, „Poznaj Świat” oraz na portalu wp.pl. Historia.

W swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.  Oto kilka tytułów:

„Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie”, „Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945”, „Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL”, „Piastowie. Wędrówki po Polsce pierwszej dynastii”, „Królowe salonów II RP”.

(as)

Na zdjęciu: Michał Rembas ze swoją książką

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny