środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kultura > Smoleński w Szczecinie

Smoleński w Szczecinie

Smoleński w Szczecinie
Data publikacji: 2016-11-01 16:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1687 167250

W piątek o g. 18 w ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się spotkanie z Pawłem Smoleńskim, dziennikarzem, reporterem i pisarzem. Napisał takie książki jak m.in. "Irak. Piekło w raju”, „Arab strzela, Żyd się cieszy” czy „Bałagan. Alfabet Izraelski”.

To laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, którą otrzymał w 2003 za książkę „Pochówek dla rezuna”, a także Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas spotkania będzie okazja porozmawiać o najnowszej książce Smoleńskiego, której premiera nastąpi pięć dni później, 9 listopada – „Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew”. Jak przeczytamy w materiałach organizatora: "Gdy wieje pustynny wiatr, gorący piasek gryzie w oczy i daje się we znaki tak samo jak krzywda, która spotyka Beduinów zepchniętych na najniższy szczebel drabiny społecznej Izraela. Rząd niezmiennie kwestionuje ich prawo do ziemi, przyznane jeszcze przez władze osmańskie i potwierdzone przez mandat brytyjski. Izraelski plan zagospodarowania pustyni Negew zakłada przymusowe wysiedlenia Beduinów, wyburzanie postawionych bez specjalnej zgody domów, osiedli i całych wiosek".
„Wieje szarkijja” to kolejna po żydowskiej „Izrael już nie frunie” i palestyńskiej „Oczy zasypane piaskiem” reporterska odsłona izraelskiego dramatu.
Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła. Rozmowa będzie na bieżąco tłumaczona na język migowy przez Anitę Chodacką.
Wydarzenie jest częścią programu „Literatura jest w nas”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partner: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.

(as)

Komentarze

Multi-Kulti w "IS-totnych akcjach"...
W Szwecji od Poniedzialku tj. 31.10.2016 roku mialy miejsce 2 strzelaniny wsrod "Multi-Kulti" i tak: w Goteborgu zastrzelono 2 osoby, a w Malmo 1 osobe, a druga "tylko" zraniono ! Podobny "Cyrk" dzieje sie takze wokol granic Izraela... w wiec ??
2016-11-03 11:46:41
Osiolek jako "PO-jazd"...
A PO co Nam Arabowie w Polsce do "szczescia" PO-trzebni ? Czyzby wiec Izrael nie widzial i nie wiedzial... co wokol swojego Kraju robi ??
2016-11-02 21:33:25
Głupi Polaczkowie,
rezunów z akcji Wisła, zamiast wysiedlić do ZSRR albo rozwalić, przywieźli na Ziemie Zachodnie i stad takie efekty.
2016-11-01 16:55:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje