piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Skarby dominikanów

Skarby dominikanów

Skarby dominikanów
Data publikacji: 2017-06-25 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-25 22:11
Wywietleń: 343 272326

Dwa dnia twała Logosfera – spotkania i dyskusje poświęcone tradycji dominikańskiej, związanej ze słowem, organizowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Fundację Veritas, działającą przy szczecińskim klasztorze dominikanów.

Pierwszego dnia o malarstwie dominikańskim na przykładzie twórczości bł. Fra Angelico, zakonnika i artysty, działającego we Florencji w pierwszej połowie XV wieku, dziś patrona artystów, mówił o. Dariusz Czajkowski z Klasztoru św. Józefa w Warszawie. Dr Rafał Simiński z Uniwersytetu Szczecińskiego opowiadał o powstaniu dominikanów, zakonu kaznodziejskiego (Ordo Praedicatorum), przypomniał jego regułę, prezentował tworzenie klasztorów dominikańskich w średniowieczu na dzisiejszym Pomorzu Zachodnim. Zwrócił uwagę, że klasztor w Kamieniu Pomorskim tworzyli dominikanie krakowscy. Razem w klasztorami w Greifswaldzie i Pasewalku należał on początkowo do polskiej prowincji dominikanów.

Drugi dzień Logosfery to prelekcje prof. Jarosława Kupczaka (OP) o jednym z ojców Kościoła, św. Tomaszu z Akwinu, i tradycji tomistycznej oraz prof. Jaromira Brejdaka (Uniwersytet Szczeciński) o koncepcji człowieka, zarysowanej przez średniowiecznego mistyka dominikańskiego, zwanego Mistrzem Eckhartem, twórcy tzw. religii serca. Pod obu referatach wywiązała się żywa dyskusja, którą moderował ks. prof. Zdzisław Kroplewski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej czynna jest wystawa „Skarby dominikanów”. Prezentowane są na niej obrazy, rzeźby i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, ornaty dominikańskie z XVIII i XX wieku, udostępnione przez Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, oraz dokumenty z Archiwum Państwowego w Szczecinie, dotyczące m.in. klasztoru dominikanów w Greifswaldzie. Wśród eksponatów jest też mszał dominikański z Tournai (1881) i sztandar z herbem i dewizą dominikanów: "Laudare, benedicere, praedisere" („Chwalić, błogosławić, głosić prawdę").

(b.t.)

Fot. Robert Stachnik

Skarby dominikanów Skarby dominikanów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską