poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kultura > Setka Heiligera

Setka Heiligera

Setka Heiligera
Data publikacji: 2015-11-09 13:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1488 36355

Bernhard Heiliger będzie bohaterem kolejnej edycji projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!", prowadzonego przez szczecińskie Muzeum Narodowe. Okazją do przypomnienia postaci wybitnego rzeźbiarza jest setna rocznica jego urodzin. 

Heiliger urodził się 11 listopada 1915 roku, w Szczecinie. Uczęszczał do tutejszej Szkoły Rzemiosł Artystycznych, później przeniósł się na studia do Berlina. Sławę zyskał po wojnie, gdy w 1948 roku odbyła się jego indywidualna wystawa w Galerie Bremer  oraz gdy wygrał konkurs na pomnik Maxa Plancka, ustawiony na terenie Uniwersytetu Humboldta.

Dzieła Heiligera były prezentowane na wielu światowych wystawach sztuki, gdzie zdobywał nagrody. Wiele z nich zdobi najważniejsze światowe kolekcje. Początkowo artysta tworzył przede wszystkim rzeźby figuralne, później wyspecjalizował się w  formach abstrakcyjnych. Stosował rozmaite techniki i materiały rzeźbiarskie, np. odlewy cementowe, brązy, stal, aluminium. W swoich monumentalnych rzeźbach otwartych często starał przedstawić dynamikę i zjawiska przezwyciężania siły ciążenia i przenikania się przestrzeni. Poza rzeźbą tworzył cenione rysunki i kolaże, był też członkiem stowarzyszeń artystycznych. W Szczecinie, rzeźba Bernharda Heiligera „Wielki łuk" stoi przed Ratuszem Staromiejskim, siedzibą Muzeum Historii Szczecina.

Spotkanie „Nie(ch) żyją Mistrzowie", poświęcone Heiligerowi, odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 listopada. Plan zakłada, że najpierw, o godz. 12, odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica na elewacji rodzinnego domu artysty, przy ulicy Swarożyca 11. Godzinę później, w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Mściwoja, odbędą się warsztaty „Zacznij rzeźbić! (obowiązują zapisy:a.kaminska@muzeum.szczecin.pl, tel. (+48) 91 4315 277). O godz. 17, w tym samym muzealnym gmachu, otwarta zostanie wystawa rysunków i obiektów Heiligera, wykład wygłosi Bogdana Kozińska, zaprezentowane zostaną projekty siedzisk Moniki Szpener, inspirowanych twórczością niemieckiego rzeźbiarza, a na koniec- zebrani obejrzą filmy, poświęcone Heiligerowi. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

(kas)

Na zdjęciu: Szczeciński „Wielki łuk" Heiligera stoi przed Ratuszem Staromiejskim

Fot. Karol HENKE

 

Komentarze

I do kompletu
chwały... http://www.gs24.pl/styl-zycia/art/9088662,tvp-pokaze-serial-o-uczestnikach-walk-na-majdanie,id,t.html
2015-11-15 20:09:33
Rocznica
Swietna decyzja Bardzo dobra inicjatywa Nie(ch) żyją.
2015-11-11 15:37:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi