poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kultura > Sensacyjne odkrycie w Górnowie

Sensacyjne odkrycie w Górnowie

Sensacyjne odkrycie w Górnowie
Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 420 2481

PRACOWNIK Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odkrył najstarszy znany strop na Pomorzu Zachodnim. Deskowanie, które ma 450 lat znajduje się w kościele w Górnowie (gmina Banie).

Odkrycia dokonał Michał Dębowski z WUOZ w Szczecinie podczas służbowej inspekcji w kościele w Górnowie w gminie Banie. 450-letni wiek stropu potwierdzają badania dendrochronologiczne więźby dachowej i polichromowanego deskowania kościoła. Analizy zostały przeprowadzone przez prof. Marka Krąpca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i pozwoliły określić precyzyjną datę ścięcia drewna użytego do budowy więźby wykonanej z drewna sosnowego i bukowego pozyskanego pomiędzy 1702 a 1704.

Bardziej sensacyjne wyniki dotyczą deskowania stropu, które pozwalają datować go na trzecią ćwierć XVI w. Tak określona metryka zabytku sprawia, że kościół w Górnowie posiada najstarszy znany polichromowany strop na Pomorzu Zachodnim.

Obecnie prowadzone są konsultację na temat dalszego sposobu postępowania konserwatorskiego. Po dalszych badaniach i pracach strop powinien zostać udostępniony zwiedzającym.

(szymw)

 fot. Michał Dębowski/WUOZ

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi