czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Segmenty Wróblewskiego

Segmenty Wróblewskiego

Segmenty Wróblewskiego
Data publikacji: 2016-02-17 22:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1272 2840

DO niedzieli, w szczecińskim Muzeum Narodowym oglądać można kolejną odsłonę projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!". W jego ramach, prezentowane są dzieła wybitnych artystów, a kluczem doboru jest data ich urodzin. Bohaterem obecnej edycji jest Andrzej Wróblewski. Jego obraz „Segmenty" wystawiony został w holu na I piętrze muzealnego gmachu przy Wałach Chrobrego.

Wróblewski urodził się 15 czerwca 1927 roku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich twórców okresu powojennego. Za życia często był odrzucany zarówno przez przedstawicieli środowiska tradycjonalistycznego, jak i awangardy. Jak to często bywa- po przedwczesnej śmierci w 1957 roku stał się niemal legendą.

Podczas studiów, w 1948 roku, Wróblewski wyszedł z inicjatywą utworzenia Grupy Samokształceniowej na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miał to być wyraz protestu wobec koloryzmu i jego zwolenników, promujących tradycyjne wartości artystyczne i z łatwością adaptujących się do wymogów socrealizmu. Członkowie Grupy buntowali się przeciwko swoim profesorom, poszukiwali też nowej formy dla sztuki.

W dorobku Wróblewskiego były zarówno przedstawienia figuratywne, jak i abstrakcje. Prezentowane w muzeum „Segmenty" to przykład pracy z tego drugiego nurtu, powstałej w okresie związku z awangardzistami.

Obraz będzie prezentowany do 28 czerwca.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Obraz Andrzeja Wróblewskiego oglądać można będzie w szczecińskim muzeum do niedzieli

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny