Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

"Przełomy" czekają na pamiątki

Data publikacji: 07 marca 2018 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:48
"Przełomy" czekają na pamiątki
 

Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego zlokalizowany na pl. Solidarności w Szczecinie, namawia mieszkańców do przynoszenia pamiątek związanych ze stuleciem polskiej niepodległości. Mogą one stać się elementami specjalnej wystawy czasowej, która od 11 listopada uzupełni stałą ekspozycję.

Z okazji zbliżającej się rocznicy "Przełomy" zdobyły m.in. dyplom Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", srebrną monetę z wizerunkiem Piłsudskiego, dokumenty oficera legionowego, pamiętnik córki żołnierza Piłsudskiego, dokumenty Polaków mieszkających przed wojną w Berlinie. Są też depozyty wypożyczone przez szczecinian.

- Jest tego coraz więcej. Stulecie wyzwala w ludziach chęć, żeby poszperać w domach - opowiada Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik "Przełomów". - Na przykład Krzyż Niepodległości, odznaczenie ustanowione w 1930 roku, wręczane ludziom, którzy zasłużyli się dla niepodległości podczas pierwszej wojny światowej. Okazało się, że ojciec jednego ze szczecinian był w Pierwszej Kompanii Kadrowej Piłsudskiego - mamy dostać stosowne dokumenty. Mamy gorący apel: proszę przynosić więcej i więcej, bo chcemy to stulecie jak najlepiej uczcić

"Przełomy" są zainteresowane i pamiątkami wojskowymi i tymi związanymi z życiem codziennym. Jako że Szczecin w roku 1918 nie był polskim miastem, kwestia niepodległości zostanie potraktowana szerzej - jako sto lat wolności. Na podstawie pamiątek ludzi, którzy osiedlali się w Szczecinie od 1945 roku, Centrum Dialogu chce opowiedzieć, co się działo przed pierwszą wojną światową, przed odzyskaniem niepodległości. Wystawa czasowa ma być tak wkomponowana w ekspozycję stałą, aby można było opowiedzieć, jak w danym okresie PRL-u odnoszono się do pamięci o tematach takich jak dwudziestolecie międzywojenne, Legiony Polski czy dialog między piłsudczykami a endekami.

- Do czasu otwarcia wystawy będą też inne działania związane z polską niepodległością - deklaruje Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. - Stulecie Polskiego Czerwonego Krzyża będzie obchodzone dwoma wystawami - na placu i w magazynie otwartym. Będą prelekcje, pokaz filmów, jeden z nich ma 99 lat. Działaniem na rzecz niepodległości jest także opowieść o strajkach z 1988 roku - najważniejszych u schyłku systemu. Planujemy także wspólne ognisko młodzieży z ułanami, w Stanicy Ułańskiej za Głębokiem. A także wystawę 12. Pułku Ułanów Podolskich. Środowiskiem, które ma niesamowicie ciekawe pamiątki, które wzbogacą wystawę na stulecie, jest środowisko ziemiańskie - to rzeczy ludzi, którzy pojawiają się we wszystkich powstaniach, w powstaniu wielkopolskich, w powstaniach śląskich.©℗

A. Sasinowski

Na zdjęciu: W zbiorach "Przełomów" znajduje się m.in. moneta z Józefem Piłsudskim. 

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czesio
2018-03-09 08:45:33
Miejska kostnica zwana dla niepoznaki Przełomy szuka eksponatów. Zacznijcie od mumii faraonów. Czesio i pułkownik przyniosą pamiątki z cmentarza.
@&@
2018-03-08 09:40:52
Mam mnóstwo pamiątek ale nic nie dam.
Miś na Miarę
2018-03-07 22:18:12
Się nie ma eksponatów, się nie otwiera muzeum! A nie pompa, fajerwerki a potem żałosna żebranina po ludziach, wyłudzanie rodzinnych pamiątek. A kupcie sobie na aukcjach zbiory jak wszyscy. Etaty pączkują jak drożdże w cukierni a na eksponaty nie ma? No to czas dokonać wyboru. Albo rybki albo wystawcie tam sobie Wesele Wyspiańskiego. Bo obsady nie zabraknie.
Do Organizatorow...
2018-03-07 15:44:55
A "najlepsze Pamiatki" jak obchodzono sie z Polskimi Patriotami... w tamtych latach, to znajdziecie juz w tym Czerwono-Wisniowym budynku OBOK oraz na Kaszubskiej za tym Wysokim Murem... i w piwnicach !!
zgred
2018-03-07 15:27:45
Najważniejszym eksponatem tego muzeum jest posowiecka betonowa gwiazda, która spadła z fallusa, niewykorzystane przez jakiegoś wegetarianina kartki na mięso oraz niedopita butelka słynnej wódki "bałtyckiej".
dsjhdsja
2018-03-07 12:21:15
Przypominam, ze Szczecin był miastem niemieckim, co nie może przejść przez przez gardło, a raczej pióro redaktora..
;
2018-03-07 11:40:49
Aha, będzie tak samo jak z pamiątkami, które były przynoszone przed powstaniem Centrum ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA