sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Powrót słoni

Powrót słoni

Powrót słoni
Data publikacji: 2015-09-25 16:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1438 23770

„Jak umierają słonie", spektakl Marcina Libera, powraca na afisz szczecińskiego Teatru Współczesnego. Ostatnie wydarzenia, związane z falą uchodźców, próbujących dostać się do Europy, nadały przedstawieniu zupełnie nowych treści, warto więc je obejrzeć uważnie.

Bazą sztuki są dwie książki Grażyny Jagielskiej - „Anioły jedzą trzy razy dziennie” i „Miłość z kamienia”. Autorka opisuje w nich swoją walkę z traumą, jaką jest dla niej małżeństwo z korespondentem wojennym. Jagielska spędziła kilka miesięcy w szpitalu, lecząc się ze skutków stresu bojowego, którym przypłaciła 53 wyjazdy męża na tereny kolejnych zbrojnych konfliktów.

Akcja rozgrywa się w domu głównej bohaterki, nawiedzanym przez duchy. Jest wśród nich Marie Colvin, amerykańska dziennikarka, słynna z relacji z konfliktów na Bliskim Wschodzie i zabita podczas wojny w Syrii. Jest fotoreporter David, uosabiający cechy czterech członków Bractwa Bang Bang, dokumentującego zbrodnie apartheidu. Są również Joshua Oppenheimer, reżyser „Sceny zbrodni", pokazującej koszmar antykomunistycznej czystki w Indonezji, i Anwar Congo, najważniejsza postać tego filmu, przyznający się do własnoręcznego zamordowania tysiąca osób. Kompletu dopełniają James Foley, amerykański reporter ścięty przez bojowników Państwa Islamskiego (nagranie jego egzekucji zamieszczono w internecie), Taja - ofiara wojennych gwałtów i bestialstwa oraz Ratownik, próbujący otrząsnąć się ze wspomnień z Afganistanu.

Spektakl, oparty na scenariuszu Magdy Fertacz, miał swoją premierę w maju. Teraz, poza kwestiami dotyczącymi roli mediów i ich wpływu na odpowiedzialność za dziejące się wydarzenia, wyczytać z niego można sporo odniesień do aktualnych wydarzeń - kim są uchodźcy, kto kreuje nasze emocje, dlaczego warto rozmawiać o losach ludzi, dotkniętych wojną.

W przedstawieniu grają: Maria Dąbrowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Joanna Król (gościnnie), Beata Zygarlicka, Arkadiusz Buszko, Konrad Beta, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski i Grzegorz Młudzik.

„Jak umierają słonie” na scenę wróci w dniach 1- 4 października.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Na afisz Współczesnego powraca spektakl „Jak umierają słonie".

Komentarze

Super
Teatr Współczesny po raz kolejny udowadnia, że teatralnie dzieje się u nas wiele ciekawych rzeczy. Oby tak dalej i oby jak najwięcej pozytywnych opinii: http://teatralny.pl/teatr/teatr-wspolczesny,796.html
2015-09-26 18:25:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi