wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Kultura > Polonijne Lato

Polonijne Lato

Polonijne Lato
Data publikacji: 2015-07-15 11:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-02 17:50
Wywietleń: 568 4132

Zespoły śpiewacze z Ukrainy, Czech i USA biorą udział w XV Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. To część tradycyjnego Polonijnego Lata, które w wakacje przygotowuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

W środę (15 bm.) o g. 20 w kościele pw. Ducha Św. na osiedlu Północ odbędzie się drugi z serii koncertów dla publiczności. 17 bm. o g. 18 artyści wystąpią w kościele pw. Wniebowstąpienia Polskiego w Dygowie, a 18 bm. też o g. 18 – w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Aż dwa koncerty zaplanowano w niedzielę: najpierw o g. 10.30 ponownie w kościele pw. Ducha Św. i o g. 20 gala finałowa festiwalu w Filharmonii Koszalińskiej.

Do Koszalina przyjechały: Chór Kameralny Cantica Anima z Baru pod dyrekcją Ludmiły Chałudy i Polski Amatorski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza pod opieką Jana Krasowskiego (oba z Ukrainy), Polski Zespół Śpiewaczy Hutnik z Trzyńca (Czechy) pod batutą Cezarego Drzewieckiego i Polski Chór Reprezentacyjny z Nowego Jorku (USA) pod dyrekcją Izabelli Kobus-Sakin.
Ta ostatnia w Nowym Jorku przebywa od 1987 roku, gdzie uczy śpiewu i prowadzi chóry żeńskie, dziecięce i mieszane. Jest dyrektorem muzycznym Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce o ponad 125-letniej tradycji.

– Współpracujemy z polonijnymi organizacjami, na przykład skautowskimi, studenckimi czy kobiecymi, bo chcemy być dla Amerykanów wzorem, jak należy dbać o tradycję polską – podkreśla Izabella Kobus-Salkin.

Polonusów dodatkowo wspomagają chóry: dyrygentów polonijnych Ojczyzna pod dyrekcją prof. Elżbiety Wtorkowskiej i warsztatowy Repetitio pod batutą Aleksandry Pałki.

– Nasi goście poznają utwory polskich kompozytorów – twierdzi Piotr Zientarski z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz wiceprezes koszalińskiego oddziału stowarzyszenia.

Festiwal chór polonijnych potrwa do 20 bm. włącznie. ©℗

Tekst i fot. (m)

Podpis:

Inauguracja XV Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych odbyła się w auli Politechniki Koszalińskiej. Śpiewu nie zabrakło.

Komentarze

Syrenka
Kto jedzie na warsztaty dyrygentskie powinen pamiętać że trzeba tam mieć nie tylko umiejętności dyrygowanie, ale i humor, pomagać wykładowcam kiedy wykładowcu coś się nie udaje. Tylko nie wolno z sobą na warsztaty brać alkochol, palić papierosy, trzeba swoją depresję zostawić w siebie w domu, a być optymistą i pogodnym człowiekiem. A dla specyficznych uczęstników jedna porada: Специально для русских - не забудьте ласты, маски и трубки!
2017-06-02 16:48:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej