piątek, 17 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Polacy grają dalej

Polacy grają dalej

Polacy grają dalej
Data publikacji: 2015-10-08 14:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1498 26991

 
Wśród 43 pianistów zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań XVII Konkursu Chopinowskiego znalazło się ośmiu reprezentantów Polski. Nazwiska wszystkich, którzy zagrają w kolejnym etapie rywalizacji ogłoszono w środę wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W kolejnym etapie przesłuchań XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zagra ośmiu reprezentantów Polski: Łukasz Piotr Byrdy, Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek, Łukasz Mikołajczyk, Piotr Nowak, Michał Szymanowski, Andrzej Wierciński i Szymon Nehring.

Siedemnastoosobowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń podało w środę tuż po godz. 22 wyniki I etapu przesłuchań w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Do kolejnego etapu dostały się, jak ocenił dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener, "aż 43 osoby".

Oprócz ośmiu Polaków, do konkursu zakwalifikowało się pięciu reprezentantów Chin, pięciu Japończyków, pięciu pianistów z Korei Południowej, czterech reprezentantów Stanów Zjednoczonych, trzech Rosjan, trzech Kanadyjczyków, dwóch Włochów i po jednym pianiście z Czech, Ukrainy, Chorwacji, Francji i Węgier, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Grecji.

- W ciągu pięciu dni Konkursu Chopinowskiego na estradzie Filharmonii Narodowej wystąpiło 78 pianistów z 20 krajów - powiedział dyr. Szklener. - W imieniu organizatorów i już niemal milionowej, i z dnia na dzień rosnącej publiczności z całego świata, biorącej udział w naszym chopinowskim święcie, pragnę serdecznie podziękować wszystkim artystom za muzyczne interpretacje, które będziemy długo pamiętać - podkreślił.

Przesłuchania II etapu rozpoczną się 9 października o godzinie 10-tej i potrwają do 12 października. Jako pierwszy wystąpi Łukasz Piotr Byrdy.

 III etap Konkursu Chopinowskiego odbywać się będzie od 14 do 16 października. 10 pianistów zostanie zakwalifikowanych do finału, który odbędzie się 18-20 października.

Organizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. (pap)

Na zdjęciu:  Polak Andrzej Wierciński, który zakwalifikował się do II etapu, podczas ogłoszenia wyników pierwszego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi