niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Pokazali taborowe życie i romską kulturę

Pokazali taborowe życie i romską kulturę

Pokazali taborowe życie i romską kulturę
Data publikacji: 2016-05-22 21:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 229 134974

Cygańskie tabory, muzyka i zwyczaje towarzyszyły odwiedzającym szczecineckie Muzeum Regionalne. Placówka, w ramach Nocy Muzeów zaprezentowała Taborowe Życie Romów i Tradycyjną Kulturę Romską. Do Szczecinka przyjechały eksponaty z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, gdzie znajduje się największa w kraju ekspozycja romska. 

- Romowie ciągle pozostają najmniej poznanym narodem i dlatego zdecydowaliśmy się podjąć ten temat – mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor muzeum. - W Szczecinku mieszka spora grupa Romów, z dużym powodzeniem działa tu Związek Romów Polskich z Instytutem Pamięci, Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. To nam ułatwiło zadanie.

Wystawa Taborowe życie Romów wywołała wiele wspomnień wśród starszych Romów, na młodych nie robiła większego wrażenia. Również mieszkańcy Szczecinka, Nie-Romowie, czyli Gadzie przywoływali wspomnienia z czasów, gdy na łąkach pod Szczecinkiem zatrzymywały się tabory. Zwieńczeniem nocnego zwiedzania były dwa koncerty. W pierwszym zaprezentowała się Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy), a w drugim Siostry Matkowskie z muzykami z Piwnicy pod Baranami zaprezentowały widowisko muzyczne Romanse w cieniu skrzypiec. Romską wystawę w szczecineckim muzeum można zwiedzać do 17 lipca. 

Tekst i fot. (bar)

Komentarze

Wywrozone z kart... lub dloni...
A kiedy wreszcie i nareszcie... i te Romy w wiekszosci wezma sie do normalnej i prawdziwej pracy, jak pozostala czesc Spoleczenstwa ! Jak mozna cale zycie tylko grac, tanczyc i bawic sie... kosztem MOPR-u i.t.p. Instytucji ? A moja Matka, o malo nie dostala Patelnia... ktorej nie chciala kupic !!
2016-05-24 00:16:48
3 lata temu romską kulturę pokazali mojemu emerytowanemu koledze.
Przyszły dwie. Jedna b. słaba, chora. Szukał dla niej lekarstwa, druga zwinęła mu dorobek życia.
2016-05-22 21:52:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską