poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kultura > Podraza o Kossaku

Podraza o Kossaku

Podraza o Kossaku
Data publikacji: 2015-11-30 07:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 62 42726

W najbliższy czwartek o g. 17.30 w Pałacu Młodzieży przy al. Piastów 7 w Szczecinie rozpocznie się spotkanie z Rafałem Podrazą, szczecińskim pisarzem i dziennikarzem, który będzie promował książkę "Wojciech Kossak". Spotkanie poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz.

Wojciech Kossak to przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Autor wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Współautor Panoramy Racławickiej. Syn Juliusza Kossaka. Ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec i Jerzego Kossaka. 

Jak przeczytamy we wstępie tekstu: "W przyszłym roku minie 160. rocznica urodzin jednego z największych polskich batalistów. W tym roku (2015) minęła w lipcu 73. rocznica śmierci wybitnego artysty malarza. W tymże roku, roku siedemdziesięciolecia polskiego Szczecina, minęły też 102 lata od pobytu Wojciecha Kossaka w naszym mieście. Tyle akcentów do wykorzystania, by przypomnieć tę niezwykłą postać artysty – urodziwego, dostojnego szlachcica, pana rotmistrza, cudnego człowieka, wspaniałego artystę i najlepszego ojca, ukochanego Tatkę, stryja, starszego pana w kapeluszu, wielbiciela pięknych kobiet i ich portrecisty, zapalonego brydżysty, światowca, w najlepszym znaczeniu tego słowa".

Książka została opublikowana przez Związek Literatów Polskich w Szczecinie w serii "Akcent" (jako drugie wydanie). To przedsięwzięcie finansowo wsparło Miasto Szczecin.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Ondraszka
Ale facet męczy
2015-11-30 08:26:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi