czwartek, 22 lutego 2018.
Strona główna > Kultura > Podatek od biurowców i galerii handlowych

Podatek od biurowców i galerii handlowych

Podatek od biurowców i galerii handlowych
Data publikacji: 2017-07-22 13:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-24 12:23
Wywietleń: 825 276749

W ramach walki z agresywną optymalizacją podatkową Ministerstwo Finansów ma w planach opodatkowanie nieruchomości komercyjnych.

Sebastian Goschorski, RSM Poland: Mowa tu o tzw. minimalnym podatku dochodowym w odniesieniu do właścicieli biurowców oraz galerii handlowych. Należy jednak pamiętać, że podatek minimalny jest właściwie podatkiem od aktywów, nie zaś podatkiem dochodowym. Takie działania stanowią próbę wprowadzenia przez resort finansów opłaty pozwalającej na opodatkowanie handlu, co miałoby miejsce w przypadku galerii handlowych i co również mogłoby być zakwestionowane przez Komisję Europejską.

Justyna Sobeyko-Bejnarowicz, adwokat: Wprowadzenie podatku, którego podstawę obliczenia stanowi wartość początkowa nieruchomości to opodatkowanie majątku, a nie dochodu przedsiębiorcy. Tzw. pustostany czy też powierzchnie niewynajmowalne podlegać będą temu opodatkowaniu – pomimo braku dochodu, co sprowadza się do opodatkowania straty. Tzw. „walka z agresywną optymalizacją podatkową” w planowanej przez Ministra Finansów formie doprowadzić może do faktycznego powielenia istniejących już obciążeń podatkowych, m.in.  podatku od nieruchomości. Szczególne „wyróżnienie” nieruchomości takich jak galerie handlowe czy biurowce może prowadzić do nadmiernego obciążenia podatkami niektórych podatników i nieuzasadnionego nierównego traktowania przedsiębiorców.

Komentarze

pod
NAjpierw to niech będzie w końcu ten podatek od zagranicznych sieci hipermarketów, które mają miliony zysku dziennie.
2017-07-24 12:22:18
piwosz
A może w dziale kultura należałoby napisać coś o losach butelek zwrotnych i wyłudzaniu kaucji.
2017-07-23 14:54:33
lupi
kolejna dobra zmiana!
2017-07-22 14:12:19
Skajper
Tak wlasnie wyglada uszczelnianie systemu vat, wszystkim zabiora wiecej a niektorym oddadza 500 a faktycznie oni za te 500 zaplaca ze swoich podatkow 1000zl.Wiesz co to deficyt? Różnica między przychodami, a wydatkami.A wiesz co to zadłużenie? To, ile jesteś komu winien i musisz oddać za x lat. Nie widać różnicy? To zróbmy wirtualny eksperyment: Załóżmy, że zarabiasz 4 tys., ale chcesz wydawać 6 tysięcy. Jakiś bank zgadza się Ci dać pożyczkę na 50 tys., którą musisz spłacić (kapitał) po 10 miesiącach, w międzyczasie płacąc tylko tysiąc odsetek miesięcznie. Miesięcznie masz więc 4+(50/10)-1=8 tysięcy. Wydajesz tylko 6. Masz 2 tysiące nadwyżki budżetowej! Przychodzi 11. miesiąc. Nadal zarabiasz 4 tysiące, ale musisz oddać kapitał 50. Z nadwyżek uzbierałeś 10x2=20 tys. Łącznie masz 24 tys. Jesteś w dupie na 26 tysiecy. Witamy w świecie obligacji, których nie spłaca się razem z kapitałem, jak np. kredyt hipoteczny, a gdzie kapitał oddaje się jednorazowo na końcu. Ale przez 10 miesięcy byłeś panem świata, miałeś nadwyżkę budżetową.
2017-07-22 14:09:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy