poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Pieniądze trudnych czasów

Pieniądze trudnych czasów

Pieniądze trudnych czasów
Data publikacji: 2016-06-03 14:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1759 136521

Huk wystrzałów z bombardy, hakownicy i piszczela wypełnił dziedziniec zamku joannitów w Świdwinie. To tylko na początek. Potem wszyscy zeszli do podziemi, warowni, by oglądać i podziwiać skarby – świadectwa minionych czasów.

Z okazji 720. Rocznicy urodzin miasta w czwartek (2 czerwca) w zamku joannitów odbyło się otwarcie wystawy „Notgeldy Pomorza Zachodniego 1916-1926 zorganizowanej przez Świdwiński Ośrodek Kultury i Zamkowe Stowarzyszenie Numizmatyczne w Świdwinie we współpracy z bratnimi towarzystwami i placówkami muzealnymi. Notgeldy były pieniądzem zastępczym (w dosłownym tłumaczeniu „pieniądz na czas potrzeby”). Pojawiały się w niespokojnych okresach – wojny, kryzysu gospodarczego, galopującej inflacji.

Na marginesie: o inflacji i bonów dolarowych z końca XX wieku w naszym kraju niewiele wiedzą tylko ludzie młodzi. Warto więc odwiedzić Świdwin, poznać przy okazji kawałek ciekawej historii tych ziem, sprzed stu lat.

Magistrat świdwiński emitował notgeldy siedem razy od nominałów 50 feningów 1 czerwca 1917 roku do 20 miliardów marek 3 listopada 1923 roku. W granicach dzisiejszego naszego województwa były one w obiegu w znakomitej większości miast. w postaci banknotów, bonów, monet (nawet glinianych). Na zakończenie goście wystawy otrzymali replikę denara świdwińskiego z czasów panowania Krzyżaków oraz pamiątkowy medal z okazji jubileuszu miasta.
Tekst i fot. (cz.b.)

Na zdjęciu: W Świdwinie do 16 września można zobaczyć wystawę waluty trudnych czasów.  

Pieniądze trudnych czasów Pieniądze trudnych czasów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi