Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Pamiętając o Erazmie Kuźmie

Data publikacji: 06 czerwca 2016 r. 12:11
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:43
Pamiętając o Erazmie Kuźmie
 

W najbliższy wtorek (7 czerwca) o g. 13 czytelnia filologiczna Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Piastów 40B zostanie nazwana imieniem prof. Erazma Kuźmy, nestora szczecińskiej polonistyki. Uroczystość będzie połączona z promocją książki "Erazm Kuźma. Słownik biografii i idei" wydanej przez Wydawnictwo Naukowe US.

We wstępie prof. Jerzy Madejski pisze tak: "Dlaczego, aby opowiedzieć o Profesorze Erazmie Kuźmie, wybieramy Słownik biografii i idei, a nie inne formy oddawania zasług przyjęte w kulturze uniwersyteckiej? Przypomnę, że Profesor już wcześniej mógł cieszyć się księgami ofiarowanymi z okazji Jego urodzin. Na siedemdziesiątkę Profesora, w 1996 roku, przygotowaliśmy tom Rozbiory. „Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza. Tom ten (jak i seria, której dał początek) nawiązywała do dydaktyki Profesora, do jego wykładów z metodologii badań literackich. Rocznicowy charakter (osiemdziesiąte urodziny) miało sympozjum zorganizowane w Pobierowie 27 maja 2006 roku,nazwane „Powiaty Europy”. Materiały z tego spotkania opublikowane zostały w monograficznym numerze Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”,a wprowadzeniem do numeru był szkic Profesora pt. "Przemiany dyskursu etnocentrycznego w xx wieku i na początku wieku xxi". Ujawnia to notabene rys osobowości akademickiej Erazma Kuźmy. Świętować lubił, ale krótko. A najlepiej, żeby rytuały (również jubileuszowe) łączyły się z pracą. Wreszcie zespół współpracowników przedstawił tom na okoliczność osiemdziesiątych urodzin Profesora. Wydaliśmy wtedy Xięgę Erazmiańską".

Prof. Erazm Kuźma był literaturoznawcą, krytykiem literackim, jednym z najważniejszych intelektualistów Szczecina. Z naszym miastem był związany od 1951 roku. Zginął w roku 2014 - potrącony przez samochód.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zBYCH
2016-06-08 10:04:52
Dech w piersiach zapiera to uwielbienie uczniów i uczennic dla swojego mistrza!
Wyrok
2016-06-06 12:39:13
A propos, to ile jeszcze posiedzi w więzieniu kierowca, który zabił profesora?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA