poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Owacje w katedrze

Owacje w katedrze

Owacje w katedrze
Data publikacji: 2016-07-05 10:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1583 142972

Za nami trzeci koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Za kontuarem barokowego króla instrumentów po raz pierwszy w tym roku zasiadł zagraniczny organista.

31-letni węgierski wirtuoz Balázs Szabó jest uznawany za najwybitniejszego organistę młodego pokolenia swego kraju. Rozpoczął studia muzyczne w wieku 15 lat. Po ukończeniu Uniwersytetu Muzycznego im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, na którym od pięciu lat wykłada, kontynuował naukę na uczelniach Włoch i Niemiec. Jest również cenionym ekspertem w zakresie budownictwa organowego, a zwłaszcza restauracji zabytkowych instrumentów.

W dwóch częściach organowych piątkowego koncertu zgromadzona w katedrze kamieńska publiczność wysłuchała utworów Jana Sebastiana Bacha. W dwóch częściach kameralnych wystąpił zaś szczeciński Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego pod batutą Jacka Kraszewskiego.

Powstały w 2007 r. zespół tworzą byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” z lat 1960-1974, którzy od pierwszych koncertów organowych w katedrze w 1964 r., do tej pory już kilkakrotnie występowali przed kamieńską publicznością.

Chórzyści ze „Słowików 60” zaśpiewali najpierw pięć utworów muzyki cerkiewnej. Kompozycji „Otcze nasz” Nikołaja Kiedrowa, szanując prawosławną tradycję, wysłuchano w pozycji stojącej, co wywołała na festiwalowej publiczności szczególne wrażenie. W drugiej części chórzyści zaprezentowali utwory religijne współczesnych kompozytorów (Piotr Jańczak, Paolo Ugoletti, Michael McGlynn oraz Robert Powell). Pieśń „Non nobis Domine” tego ostatniego artysty, przyjęta przez słuchaczy owacjami na stojąco, zakończyła trzeci koncert tegorocznego festiwalu.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Owacje w katedrze

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi