środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Otwarto 69. festiwal filmowy w Cannes

Otwarto 69. festiwal filmowy w Cannes

Otwarto 69. festiwal filmowy w Cannes
Data publikacji: 2016-05-11 21:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1159 133131

Jury w komplecie, gwiazdy na czerwonym dywanie i fetowany Woody Allen, który inauguruje festiwal pokazem swojego najnowszego, 46. w karierze filmu "Cafe Society" - w Cannes rozpoczęło się w środę (11 maja) światowe święto kina. Walka o Złotą Palmę potrwa do 22 maja.

Przewodniczącym jury na tegorocznym 69. międzynarodowym festiwalu filmowym jest Australijczyk George Miller, twórca filmu akcji "Mad Max: Na drodze gniewu", nagrodzonego w tym roku sześcioma Oscarami. Jurorami zostali m.in. Kirsten Dunst, Donald Sutherland, Vanessa Paradis i Arnaud Desplechin.

- Nie wiemy, jak to wszystko się potoczy, ale moim zdaniem Złotą Palmę powinien dostać film, który ma w sobie moc i który mnie dotyka - powiedział Miller na środowej konferencji prasowej.

O Złotą Palmę rywalizować będzie m.in. najnowszy film Pedro Almodovara "Julieta" oraz filmy Seana Penna "The Last Face" i Jima Jarmuscha "Paterson". Swoje obrazy pokażą też na Lazurowym Wybrzeżu tacy weterani kina, jak Brytyjczyk Ken Loach, który przedstawi film "I Daniel Blake", czy bracia Dardenne z Belgii, dwukrotni zdobywcy Złotej Palmy - tym razem z dziełem "La Fille inconnue".

Film "BFG, The Big Friendly Giant" zaprezentuje amerykański reżyser Steven Spielberg. Jodie Foster, tym razem jako reżyser, przedstawi thriller "Money Monster" z udziałem George'a Clooneya i Julii Roberts. Festiwal otworzył pokaz najnowszego filmu Woody'ego Allena "Cafe Society", zaprezentowany publiczności poza konkursem. To romantyczna historia miłosna rozgrywająca się w latach 30. XX wieku między Hollywood a Nowym Jorkiem, dość dobrze przyjęta przez krytyków na pierwszych pokazach.

- Zawsze miałem się za romantyka. Choć kobiety, z którymi dzieliłem życie, nie zawsze podzielały to zdanie - żartował w Cannes 80-reżyser z Nowego Jorku, który zawsze - co podkreśla - cieszy się z przyjazdu do Cannes, gdzie znajduje "entuzjastyczną publiczność". Pytany o robienie w filmów w jego wieku, odparł z humorem, że ma zamiar być reżyserem "dopóki znajdą się ludzie na tyle głupi, by dawać na nie pieniądze".

Amerykańska gwiazda Susan Sarandon, w czarnych okularach, smokingu i na płaskim obcasie, była jedną z pierwszych gwiazd, które pokonały słynne schody Pałacu Festiwalowego, zanim rozpoczęła się tam gala otwarcia. Pojawiły się także m.in. Julianne Moore i Victoria Beckham, przyciągające jak zwykle uwagę fotoreporterów. Gwiazdor muzyki pop i aktor Justin Timberlake wywołał furorę wśród gapiów, z którymi chętnie robił sobie selfie. Była też w komplecie ekipa "Cafe Society", z grającą główną rolę Kristen Stewart w czarnej kreacji oraz sam Woody Allen, okrzyknięty tego dnia w Cannes "żywą legendą kina". (pap)

 

Na zdjęciu: Członkowie jury

Fot. EPA/IAN LANGSDON

 

Komentarze

I to jest bardzo dobra wiadomość dla Szczecina. Bardzo dobra.
.
2016-05-13 22:16:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi