czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > Ostatni weekend Sobieskiego

Ostatni weekend Sobieskiego

Ostatni weekend Sobieskiego
Data publikacji: 2015-10-20 16:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 802 29906

Tylko do niedzieli potrwa w szczecińskim wystawa „Jan III Sobieski - marszałek, hetman, król". To ostatnia okazja, by zobaczyć portrety i obrazy batalistyczne, zbroje husarii, pieczęcie i listy związane z jednym z najwybitniejszych polskich królów.

Większość eksponatów wypożyczona została ze Lwowa, z tamtejszego Muzeum Historycznego. Część z nich pokazywana jest po raz pierwszy w Polsce.

Centralnym punktem wystawy jest odsiecz wiedeńska z 1683 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć imponujący turecki namiot, siodła (w tym bezcenne siodło należące najprawdopodobniej do Kara Mustafy, dowódcy wojsk tureckich), szable, prochowniki, tarcze, strzelby i inne militaria. Są też obrazy, w tym ogromnych rozmiarów dzieło Melchiora Widmara, wykonane w 1693 roku dla pałacu Elti w Genui.

 Największe batalie, stoczone przez Sobieskiego, pokazują też inne obrazy, drzeworyty i litografie. Na bardzo cennym dyptyku, przedstawiającym bitwę pod Lwowem i obronę Trembowli, można zobaczyć np. dokładne ustawienia formacji wojskowych.

Wystawa to blisko dwieście przedmiotów. Poza Lwowem, wypożyczyły je polskie placówki z Kętrzyna, Krakowa, Krasnegostawu, Krośniewic, Łęczycy, Opola, Poznania, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia, Rzeszowa, Sanoka, Siedlec, Tarnowa, Tomaszowa Lubelskiego, Włocławka i Wrocławia.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Gotyckiej. Wstęp wolny.©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Na wystawie obejrzeć można m.in. elementy uzbrojenia wojsk Jana Sobieskiego

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi