sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Ojciec, syn, Malczewscy

Ojciec, syn, Malczewscy

Ojciec, syn, Malczewscy
Data publikacji: 2017-06-08 08:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:00
Wywietleń: 500 268026

Piękna wystawa Jacka i Rafała Malczewskich otwarta została we wtorek (6 czerwca) w szczecińskim Muzeum Narodowym. „Malczewskich. Figurę syna” podziwiać można będzie do 23 lipca przy Wałach Chrobrego.

Ekspozycja to około 60 obrazów najsłynniejszego polskiego symbolisty i jego mniej znanego syna – modernisty. Punktem wyjścia dla kuratorki wystawy, Beaty Wolskiej, było pytanie o to, co oznacza bycie synem w kulturze patriarchalnej. „Figura syna” podzielona jest na trzy części: w pierwszej zobrazowane są relacje między Jackiem i Rafałem od najmłodszych lat tego drugiego (warto zwrócić uwagę na nieporadny portret ojca, namalowany przez kilkuletniego Rafała), w drugiej – to, w czym obaj byli wybitni: serię autoportretów ojca i pejzaży syna. Trzecia część pokazuje podejście obu do spraw ojczyzny.

Prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz prywatnej kolekcji.

(kas)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

wstępniaki w sam raz
Wielkie malarstwo, świetna wystawa. I ta możliwość obcowania z dziełami, które na co dzień znajdują się w prywatnej kolekcji - specjalne podziękowania dla kolekcjonera za udostępnienie. Dziękuję i proszę o więcej (zagadką jest krótkość wystawy, ale co tam...)
2017-06-09 23:29:53
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Szanowna Pani lub Panie, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski jest w podroży służbowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, o czym wspominaliśmy podczas wernisażu. Zastępował go wicedyrektor dr Dariusz Kacprzak. W temacie zbyt malej liczby miejsc siedzących - ustawiono 170 krzeseł, szczelnie wypełniając przestrzeń holu. Na kolejne najzwyczajniej nie było już miejsca. Reagując jednak na tak dużą liczbę gości, udało się dostawić kolejne, już rozkładane krzesełka (wszystkie jakie są w dyspozycji instytucji). Pisze Pani/Pan o zbyt długim wystąpieniach... cóż Muzeum Narodowe to nie galeria handlowa, lecz instytucja naukowa i edukacyjna. Pragnęliśmy rzetelnie wprowadzić gości w tematykę ekspozycji. Dr Dariusz Kacprzak, historyk sztuki, wygłosił referat, w którym przybliżył sylwetki Jacka oraz Rafała Malczewskich. Kuratorka opowiedziała z kolei o swojej autorskiej koncepcji ekspozycji. Oba wystąpienia, wraz z podziękowaniami (wszak wernisaż to wielkie święto dla wielu osób, którzy przygotowywali wystawę) trwały dokładnie 25 minut. Uroczystość rozpoczęła się z pięciominutowym opóźnieniem (do gmachu wciąż wchodzili goście), a o godzinie 18.30 wszyscy już mogli podziwiać obrazy Malczewskich. Tych, którzy z nudów wychodzili na taras, i tych którzy nie chcą poprzez brawa albo chociaż obecność wyrazić uznania dla twórców wystawy, zapraszamy albo pół godziny po rozpoczęciu tradycyjnych wernisażowych wystąpień (z podziękowaniami) albo w inne dni, kiedy można w skupieniu obejrzeć wystawę nie wysłuchując wystąpień. W soboty wstęp wolny. ...a obrazy Malczewskich (i nie tylko) były (także podczas wernisażu) i wciąż są głównym bohaterem tego projektu.
2017-06-08 11:45:18
Malczewscy
Brak dyrektora placówki na wernisażu, zbyt długie podziękowania kuratorki (jak na Oscarach, aż ludzie z nudów wychodzili na taras), brak wentylacji (obecni czuli się jak w tropikach), za mało miejsc siedzących (starsze osoby siedzące na schodach), a do tego piękne obrazy, które powinny być głównymi bohaterami tego spotkania.
2017-06-08 09:39:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską