poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Nowe cuda Rembasa

Nowe cuda Rembasa

Nowe cuda Rembasa
Data publikacji: 2017-01-13 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 738 199624

W piątek (13 stycznia) o godz. 18 w salonie ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się prezentacja książki „Cuda na fasadach, część II”. Nowa publikacja Michała Rembasa jest kontynuacją wydanej rok wcześniej dokumentacji architektonicznych detali szczecińskich budynków.

Jak powiada w zatytułowanym „Warto spojrzeć wyżej” wstępie autor: „Bogactwo detali szczecińskich budowli jest imponujące. I szkoda tylko, że tak wiele tych detali ulega zatraceniu przez niefachową konserwację. Są one istną mieszaniną stylów i konwencji artystycznych. Ponieważ w XIX wieku poza secesją nie narodził się żaden oryginalny styl w sztuce, architekci-projektanci nie nawiązywali nawet, ale po prostu czerpali pełnymi garściami z dorobku minionych epok. Tak rodził się eklektyzm. Na szczecińskich budynkach możemy więc zobaczyć odniesienia do sztuki antycznej, średniowiecza, renesansu i baroku”.

Nowością w drugiej części są m.in. przejrzyste mapki ułatwiające czytelnikom dotarcie do miejsc, o których pisze dziennikarz. Rembas jeszcze bardziej niż w pierwszej części zwraca uwagę na szczegóły. Fragmentowi o będących pamiątkami po nazistach reliefach na szpitalu przy ul. Arkońskiej towarzyszą stare zdjęcia młodzieży z hitlerowskich organizacji – aby uzmysłowić, jak wiernie oddał ich stroje artysta wykonujący reliefy.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę. Patronat nad publikacją ma „Kurier Szczeciński”. Wstęp wolny.

(as)

Komentarze

Książka
Szkoda, że taka droga.
2017-01-13 14:48:42
Sas
W koło Macieju.
2017-01-13 14:36:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi