czwartek, 26 kwietnia 2018.
Strona główna > Kultura > Norweg - pierwszym dyrygentem filharmonii

Norweg - pierwszym dyrygentem filharmonii

Norweg - pierwszym dyrygentem filharmonii
Data publikacji: 2016-06-23 15:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2104 140450

Od września na stanowisku pierwszego dyrygenta szczecińskiej filharmonii Ewę Strusińską zastąpi Rune Bergmann. 38-letni Norweg z Oslo będzie też pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Dyrygent wybrał dwuletni kontrakt w tej instytucji (z opcją poszerzenia na kolejne dwa lata), choć jednocześnie miał propozycję z kanadyjskiego Calgary.

Jak informuje dyrektorka filharmonii - Dorota Serwa, nowy dyrektor artystyczny będzie miał zasadniczy wpływ na repertuar nowego sezonu artystycznego:

- W połowie sierpnia rozpoczniemy sprzedaż biletów na wydarzenia nowego sezonu - mówiła dyrektorka na konferencji prasowej.

Według szefowej filharmonii R. Bergmann to wszechstronny, ambitny i doświadczony dyrygent, doskonale odnajdujący się w repertuarze klasycznym, romantycznym, operowym, jak również współczesnym:

- Jest bardzo energiczny, on właściwie „tańczy" na scenie. Ma ponad dwa metry wzrostu, zatem podest dyrygencki chyba nie będzie potrzebny - żartuje D. Serwa. - Jego energia i żywiołowość, połączone z doskonałym warsztatem i kreatywną interpretacją dzieł muzycznych, sprawiają, że wymieniany jest wśród najlepszych młodych dyrygentów krajów skandynawskich.

Pochodzący z Norwegii Bergmann od 2013 roku gościnnie prowadzi muzyków z Kaunas City Symphony Orchestra na Litwie. Jego intensywna działalność koncertowa obejmuje występy z symfonikami z Oslo Philharmonic Orchestra, Norwegian National Opera, Mainfranken Theater Würzburg oraz Philharmonie Südwestfalen. Od lat pracuje z orkiestrami z Ameryki Północnej z Alabama Symphony Orchestra, Grand Rapids Symphony, New Mexico Philharmonic a także Brevard Music Festival. Wiosną tego roku Bergmann debiutował w Calgary Philharmonic, prowadził również koncerty w Detroit i Houston. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Komentarze

zibi
Jako dyrygent dobrze się porusza, jak na Szczecin wystarczy.
2016-06-24 07:13:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Fontanna przy deptaku trysnęła kolorami
Zakwitły szczecińskie magnolie
Potańcówka w filharmonii z paprykarzem i oranżadą
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy