wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Kultura > Norweg - pierwszym dyrygentem filharmonii

Norweg - pierwszym dyrygentem filharmonii

Norweg - pierwszym dyrygentem filharmonii
Data publikacji: 2016-06-23 15:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2042 140450

Od września na stanowisku pierwszego dyrygenta szczecińskiej filharmonii Ewę Strusińską zastąpi Rune Bergmann. 38-letni Norweg z Oslo będzie też pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Dyrygent wybrał dwuletni kontrakt w tej instytucji (z opcją poszerzenia na kolejne dwa lata), choć jednocześnie miał propozycję z kanadyjskiego Calgary.

Jak informuje dyrektorka filharmonii - Dorota Serwa, nowy dyrektor artystyczny będzie miał zasadniczy wpływ na repertuar nowego sezonu artystycznego:

- W połowie sierpnia rozpoczniemy sprzedaż biletów na wydarzenia nowego sezonu - mówiła dyrektorka na konferencji prasowej.

Według szefowej filharmonii R. Bergmann to wszechstronny, ambitny i doświadczony dyrygent, doskonale odnajdujący się w repertuarze klasycznym, romantycznym, operowym, jak również współczesnym:

- Jest bardzo energiczny, on właściwie „tańczy" na scenie. Ma ponad dwa metry wzrostu, zatem podest dyrygencki chyba nie będzie potrzebny - żartuje D. Serwa. - Jego energia i żywiołowość, połączone z doskonałym warsztatem i kreatywną interpretacją dzieł muzycznych, sprawiają, że wymieniany jest wśród najlepszych młodych dyrygentów krajów skandynawskich.

Pochodzący z Norwegii Bergmann od 2013 roku gościnnie prowadzi muzyków z Kaunas City Symphony Orchestra na Litwie. Jego intensywna działalność koncertowa obejmuje występy z symfonikami z Oslo Philharmonic Orchestra, Norwegian National Opera, Mainfranken Theater Würzburg oraz Philharmonie Südwestfalen. Od lat pracuje z orkiestrami z Ameryki Północnej z Alabama Symphony Orchestra, Grand Rapids Symphony, New Mexico Philharmonic a także Brevard Music Festival. Wiosną tego roku Bergmann debiutował w Calgary Philharmonic, prowadził również koncerty w Detroit i Houston. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Komentarze

zibi
Jako dyrygent dobrze się porusza, jak na Szczecin wystarczy.
2016-06-24 07:13:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi