niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Nieznane echa, powrót pamięci

Nieznane echa, powrót pamięci

Nieznane echa, powrót pamięci
Data publikacji: 2017-07-23 09:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-23 09:37
Wywietleń: 1050 277008

Helena Kurcyuszowa (1914-1999) należy do tych postaci szczecińskiego panteonu, których dawną pozycję i popularność zastąpiła równie wyrazista niepamięć.

Pierwsza urbanistka-architekt powojennego Szczecina, autorka najbardziej charakterystycznych dla niego, a i najoryginalniejszych nazw ulic – między innymi: Ku Słońcu, Bohaterów Warszawy, a także Jasnych Błoni; będąca dziś sama patronką niewielkiej uliczki obok nich – przeszła do szczecińskiej legendy, ale legenda to coraz bardziej odległa, pokryta kurzem. A przecież pani Helena czy raczej – jak dla znajomych i przyjaciół (których miała wielu) „Helunia” (taki był zresztą jej pseudonim w AK) – odeszła nie w jakiejś zamierzchłej przeszłości, lecz u progu tego wieku, w wolnej już Polsce. Której oddała wiele lat swego odważnego i aktywnego życia.

Skąd więc ta niepamięć (potwierdzona choćby sondą wśród szczecinian, przedstawioną niedawno w Polskim Radiu Szczecin)? Cóż, jak to niepamięć, różne ma źródła. Ale na pewno jest to w dużej mierze efekt naszego zapominania od jakiegoś czasu o Szczecinie lat pionierskich i tym z epoki PRL – i o ludziach, a zwłaszcza inteligencji twórczej tamtej epoki – a w tej właśnie epoce Helena Kurcyuszowa działała najaktywniej. Pięknie więc i mądrze, że szczecińskie radio postanowiło przypomnieć Szczecinowi jedną z jego najbarwniejszych i najbardziej charakterystycznych postaci i zrealizowało słuchowisko Kurcyuszowa – Szczecin prezydentówny Słomińskiej.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 lipca 2017 r.

ADL

Na zdjęciu: Helena Kurcyuszowa 

Fot. Archiwum Książnicy Pomorskiej

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi