poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu

Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu [GALERIA]

Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu
Data publikacji: 2017-08-20 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:01
Wywietleń: 1125 289048

Koncertem „Alla Polacca” w pocysterskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu zaczął się w sobotę VIII Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, organizowany przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej.

Zwyczajem festiwalu koncert połączono z poznawaniem zabytków. Festiwalowa publiczność odwiedziła najpierw Wełtyń na południowych stokach Gór Bukowych, wieś, która w średniowieczu miała prawdopodobnie prawa miejskie. Wyjątkowo cennym zabytkiem jest tam średniowieczny kościół kamienny, a w nim piętnastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające dzieje Zbawienia. O dziejach Wełtynia i kościoła oraz o prowadzonych w nim pieczołowicie pracach konserwacyjnych mówił Michał Dębowski, historyk sztuki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Wspierał go i muzycznych wędrowców witał ks. proboszcz Benon Latus.

Na trasie wędrówki znalazł się następnie legendarny Kołbacz, gdzie już w XII w. powstało opactwo cysterskie. O dziejach tego wyjątkowego klasztoru i jego wartościach architektonicznych opowiadał Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, a gości witał proboszcz ks. Andrzej Sowa. Poczęstunek przygotowały kołbackie gospodynie. Z gościnności parafii w Kołbaczu festiwal korzysta od kilku lat. Wspiera też w ten sposób starania ks. Sowy i działaczy Spichlerza Sztuki o pozyskanie funduszy na prace renowacyjne. Zabytkowe opactwo jest ogromne, więc i ogromne są potrzeby. Przypomnijmy, że należy ono do najcenniejszych w Polsce, co potwierdza fakt, że zostało wpisane na listę Pomników Kultury.

W czynnej części przepięknego kościoła festiwal oficjalnie otworzył Paweł Osuchowski z Fundacji Akademia Muzyki Dawnej.

Koncert „Alla Polacca” wypełniły utwory Philippa Telemanna, niemieckiego kompozytora, w którego twórczości częste są motywy polskie (w tym roku mija 250. rocznica jego śmierci) oraz Dobrinki Tabokovej, współczesnej kompozytorki bułgarskiej, mieszkającej w Wielkiej Brytanii, inspirującej się muzyką dawną. Grał zespół Consortium Sedinum, prowadzony przez Urszulę Stawicką, a solistą wieczoru był altowiolista Piotr Chrupek.

W krystalicznej ciszy gotyckiego kościoła dawna muzyka, wykonywana na dawnych instrumentach, brzmiała wyjątkowo pięknie. Głównym punktem programu były utwory Telemana, w tym Concerto Polacco B-dur, w którym partie solowe grał Piotr Chrupek. Wykonanie utworu spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

W sobotę (26 sierpnia) festiwal „Na gotyckim szlaku” zawędruje do Trzebiatowa. Po zabytkach miasta oprowadzi Piotr Żak z Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. Głównym muzycznym wydarzeniem będzie Msza g-moll Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu solistów i Orkiestry Famd.pl, którą poprowadzi Paweł Osuchowski.

Słuchaczom ze Szczecina organizatorzy oferują dojazd i powrót autokarem. Przedsprzedaż biletów na autokar prowadzi Republika Rozmaitości Fanaberia (deptak ks. Bogusława 5). Można je także kupić poprzez stronę internetową www.famd.pl. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Tekst i fot. (b.t.)

Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu Na gotyckim szlaku – inauguracja festiwalu

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi