niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Muzyka świata w Trafostacji

Muzyka świata w Trafostacji

Muzyka świata w Trafostacji
Data publikacji: 2015-09-10 13:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1251 19632

- Cieszę się, że z Anią Staśkiewicz znów zagram w Szczecinie. Będzie to 11 października w Trafostacji Sztuki – mówi Krzysztof Meisinger, gitarzysta, laureat tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin.


Na program koncertu „Muzyka świata” złożą się utwory wielu kompozytorów: hiszpańskie kompozycje Manuela de Falli, „Tańce rumuńskie” Béli Bartóka, polskie melodie ludowe w opracowaniach Marka Pasiecznego.

- Zagramy utwory niejednokrotnie dla nas napisane – dodaje Meisinger. Niedawno duże wydawnictwo muzyczne w Kanadzie i Japonii wydało „Tańcologię na skrzypce i gitarę” Atanasa Ourkouzounova, bułgarskiego kompozytora, którego muzykę uważam za wyjątkową i zjawiskową. „Tańcologię”, która nam jest dedykowana, bardzo chcemy wykonać w Trafostacji, aczkolwiek nie jest prosta i trzeba jej poświęcić odrobinę więcej czasu.

Anna Maria Staśkiewicz jest skrzypaczką, koncertmistrzynią Sinfonii Varsovii, orkiestry Krzysztofa Pendereckiego, najbardziej znanej polskiej orkiestry w świecie. 

Krzysztofa Meisingera w Szczecinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Choć w mieście, w którym mieszka, koncertuje nieczęsto, gra w całej Polsce, Europie, USA. Głośne były jego koncerty w Filharmonii Berlińskiej, Paryżu, współpraca z koreańską sopranistką Sumi Jo. Entuzjastycznie był przyjęty w szczecińskiej filharmonii jego koncert z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Nagrał kilka bardzo wysoko ocenionych płyt.

- Program „Muzyka świata” graliśmy już wielokrotnie w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, w Eastman Scholl of Music w Rochester, potem w Kalifornii. Wszędzie był przyjmowany żywiołowo i bardzo lubimy do niego wracać. Nagrywaliśmy go w dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, cieszę się, że w zagramy w Trafostacji – podkreśla Meisinger, dodając, że miejsce stworzy wyjątkową atmosferę koncertu. 

Bogdan TWARDOCHLEB

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Robert
Wow! 11 października koncert a portal już go zapowiada :) Najwyrazniej szczecińska publiczność ma okazję posłuchać świetnych gitarzystów. Z tego co widzę to zagra tu także jedna z aktualnie najsłynniejszych,obok Milosa Karadaglica, gitarzystek na świecie Xuefei Yang a także szczeciński gitarzysta Kuba Kościuszko. Oboje w nowej filharmonii.
2015-09-10 19:04:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską