wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Lekcja historii na scenie

Lekcja historii na scenie

Lekcja historii na scenie
Data publikacji: 2017-11-05 14:22
Wywietleń: 651 299723

Na scenie Gryfińskiego Domu Kultury zaprezentowany został spektakl pt. „Wywózki, łagry, Katyń”, opowiadający o historii i genezie sowieckiej zbrodni. To hołd złożony więźniom łagrów i ofiarom zbrodni katyńskiej, a także niezwykła lekcja historii w formie teatralnej.

W warstwie literackiej i wizualnej przedstawienie oparte zostało na materiałach faktograficznych; stanowi artystyczne połączenie wspomnień, listów więźniów oraz późniejszych tekstów poetyckich obrazujących wstrząsające historyczne fakty ludobójstwa na terenach ZSRR w czasie II wojny światowej i tuż po niej. W spektaklu, prostym środkom wyrazu towarzyszyła znakomita gra aktorska, wizualizacja złożona z archiwalnych zdjęć, map, fragmentów filmów i animacji oraz specjalnie skomponowana muzyka grana na żywo. Całość stworzyła niezwykle sugestywny obraz, wielu widzom udzieliły się emocje towarzyszące bohaterom przeżywającym tamte okrutne czasy.

W spektaklu wystąpili aktorzy warszawskiego Teatru Oratorium (premiera 10 kwietnia 2016 r.): Danuta Nagórna (również autorka scenariusza wg pomysłu Bogdana Śmigielskiego) i Jarosław Witaszczyk (reżyseria) oraz klarnecista Jacek Dziołak; muzykę skomponował Wojciech Kostrzewa.

Tekst i fot. (akme)

Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie Lekcja historii na scenie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi