czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Kryminalne Grand Prix

Kryminalne Grand Prix

Kryminalne Grand Prix
Data publikacji: 2016-09-05 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1275 152717

Wrocławski Układ Formalny ze spektaklem „Kosmetyka wroga" zdobył Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro Contra. Trzydniowa impreza, organizowana już po raz czternasty przez szczeciński Teatr Nie Ma, zakończyła się w niedzielę przed północą.

Układ Formalny to inicjatywa studentów i absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  im. L. Solskiego w Krakowie, filii we Wrocławiu, wsparta przez studentów Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Zwycięskie przedstawienie jest adaptacją bestsellerowej powieści Amelii Nothomb. Bohaterowie - Jerome i Textor spotykają się na paryskim lotnisku. Jerome nie jest zainteresowany nawiązaniem rozmowy, ale Textora niechęć mężczyzny nie zraża. Opowiada o typowych rzeczach, jakie opowiadają sobie przypadkowi znajomi z poczekalni: o etymologii swojego nazwiska, o swoich szkolnych przyjaźniach i karmie, którą niegdyś karmił koty. W którymś momencie jednak, Textor wspomina zdarzenie sprzed dwudziestu lat, gdy zgwałcił kobietę. Jego ofiara wyszła później za mąż za Jerome'a...

Kryminał o mrocznej stronie ludzkiej duszy, za najlepszą propozycję szczecińskiego festiwalu wskazała publiczność. Artyści Układu Formalnego, poza pamiątkową statuetką, otrzymali też tysiąc złotych. 

W tegorocznej Pro Contrze wystawiono 17 spektakli konkursowych (8 polskich, 9 zagranicznych), do Szczecina przyjechały m.in. grupy z Iranu, Egiptu, Włoch i Rosji.

(kas)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny