czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > Kontener, kultura i spór

Kontener, kultura i spór

Kontener, kultura i spór
Data publikacji: 2016-03-05 22:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1598 122473

Forma prezentacji Szczecina podczas imprez Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu nie podoba się osobom, które miały inny pomysł na to przedsięwzięcie. Wobec magistratu i urzędu marszałkowskiego sformułowano zarzut "nieuczciwych rozstrzygnięć". Urzędnicy wyjaśniają, że wybrali najlepszą ofertę.

Nasi artyści w czerwcu we Wrocławiu będą przez trzy dni prezentowali się w czarnym kontenerze. To przedsięwzięcie skoordynuje stowarzyszenie Miastoholizm Moniki Petryczko. 

Beata Zuzanna Borowska, animatorka kultury, która miała alternatywy projekt, decyzję o wyborze pomysłu Miastoholizmu, uważa za "niejasną i nieuczciwą".

- Pierwszy projekt uczestnictwa Szczecina w ESK przedłożyłam już w październiku ubiegłego roku - opowiada. - Wyewoluował on w program "Z planu gwiazd w przestrzeń dla piękna", który przedstawiłam w listopadzie. Były w nim m.in. koncerty, pokazy designu. Równolegle nad swoimi pomysłami pracował Tadeusz Szklarski ze stowarzyszenia Ambasada Kultury, który jako pierwszy zaproponował, żeby Szczecin wziął udział w ESK. Wydawało się, że urzędnicy wybiorą albo nasz pomysł, albo pomysł Ambasady. Tymczasem w lutym dowiedzieliśmy się, że ni stąd ni zowąd wygrał projekt Moniko Petryczko, osoby od początku zaangażowanej w proces decyzyjny jako pełnomocniczka Urzędu Marszałkowskiego. To lekceważenie inicjatyw społecznych.

- Sytuacja jest trudna, napięta, typowo szczecińska - ocenia Tadeusz Szklarski. - Takie decyzje urzędników niepotrzebnie dzielą środowisko. Jako Ambasada Kultury nie rekomendujemy tego czarnego kontenera.

Magistrat informuje, że wybór projektu odbył się na zasadzie porównania ofert złożonych przez wszystkie zainteresowane podmioty.

- Tylko oferta przedstawiona przez Stowarzyszenie Miastoholizm gwarantowała realizację zadania w postaci promocji Szczecina oraz Województwa Zachodniopomorskiego we Wrocławiu. Wybór uzyskał pełną akceptację Urzędu Marszałkowskiego. Należy również podkreślić, że wszystkie podmioty, które złożyły swoje propozycje, zostały zaproszone do współpracy - mówi Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu.

- Stowarzyszenie podczas konferencji prasowej podkreślało otwartość na wszelkie ciekawe inicjatywy oraz wystosowało zaproszenie do zgłaszania chęci swojego udziału - dodaje Radosław Soćko z Urzędu Marszałkowskiego. - Udział wszystkich zainteresowanych w projekcie jest dobrowolny. W związku z tym zarzuty o niejasny wybór operatora przez Urząd Marszałkowski są nietrafione. ©℗

A. Sasinowski

 

Komentarze

j.
No to jest tak słabe, że ręce opadają. Pewnie pojedzie tam jeszcze jakiś projekt duetu Olszewski-Roguszka, Saksofon Ostrowski i jak znam życie to wszystko przyklepie konferansjerką jakiś "redaktor" z telewizji. Pora to badziewiarskie towarzystwo wzajemnej adoracji rozdmuchać i pozwolić pokazać, że w Szczecinie są inni, niejednokrotnie dużo zdolniejsi artyści...
2016-03-06 23:33:42
Czytelnik Łukasz
A co, blaszany kontener był zapewne najtańszy. Choć nie całkiem wiadomo, co on ma przedstawiać. Widać dalej prowadzi się politykę deprecjonowania Szczecina i regionu. Tylko na czyje zlecenie?
2016-03-06 10:43:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi