czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Koncerty na do widzenia

Koncerty na do widzenia

Koncerty na do widzenia
Data publikacji: 2016-03-13 17:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 59 123344

Połączeniem muzyki elektronicznej z jazzem oraz występem siedmioosobowej orkiestry Billy’ego Harpera zakończyła się pierwsza edycja festiwalu Szczecin Jazz. W piątek i sobotę odbyły się dwa ostatnie koncerty. 

W piątek w klubie City Hall publiczność mogła usłyszeć reprezentanta ponadgatunkowego podejścia do jazzu – Kelvina Sholara łączącego go z muzyką elektroniczną. Co ciekawe, jego występ nie ograniczał się wyłącznie do użycia samplera i sekwencera, artysta grał również partie na elektronicznym pianinie i momentami śpiewał. W końcu Sholar nie jest wyłącznie producentem, a przede wszystkim muzykiem, który udziela się także w bardziej tradycyjnych formach i składach. W City Hall zaprezentował swoją wizję połączenia jazzu z muzyką house. 

Z kolei w sobotę w Trafostacji Sztuki rewelacyjny koncerty dał Billy Harper, któremu towarzyszył zespół The Cookers. Siedmiosobowy skład z rozbudowaną sekcją dętą (dwa saksofony, dwie trąbki) dał pokaz wyrafinowanego jazzu nowoczesnego w freejazzowej czy hardbopowej konwencji. Przez ponad dwie godziny przeważała żywiołowa muzyka, ale nie brakowało też nastrojowych fragmentów. Dynamiki i dodatkowej ekspresji dodawało formacji surowe, mocne, wręcz rockowe brzmienie bębnów fantastycznego Billy’ego Harta, który popisał się świetną solówką. 

Festiwal Szczecin Jazz trwał od 2 marca. W tym czasie niemal codziennie odbywały się koncerty. Wystąpili m.in. Deborah Brown i Kevin Mahogany, Mietek Szcześniak i Joanna Gajda, Grzegorz Turnau, Mario Biondi, Marcin Wasilewski Trio, Jure Pukl. Jak zapowiedzieli organizatorzy ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej, w przyszłym roku możemy się spodziewać kolejnej edycji. 

(szymw)

Na zdj.: Billy Harper i The Cookers w Trafostacji Sztuki.

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Międzynarodowa flota przy Wałach
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje