piątek, 17 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Koncert w hołdzie wojewodzie

Koncert w hołdzie wojewodzie

Koncert w hołdzie wojewodzie
Data publikacji: 2016-08-31 12:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-04 10:13
Wywietleń: 154 152010

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim po raz ostatni wypełniła się muzyką mistrzów w ramach tegorocznego, 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert finałowy dedykowany był pamięci Patrona Honorowego kamieńskiego festiwalu, wojewody zachodniopomorskiego Piotra Jani, który zmarł 14 sierpnia br.

Piątkowe (26 sierpnia) spotkanie z muzyką klasyczną tradycyjnie rozpoczęła część organowa. Za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł dobrze znany festiwalowej publiczności prof. Andrzej Chorosiński, występujący w Kamieniu od 1974 roku.

Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako znany organista koncertował niemal na całym świecie. Prof. Chorosiński wykonał w katedrze utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Jana Sebastiana Bacha wzbudzając aplauz publiczności, która zebrała się w piątek najliczniej podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Część kameralna należała do występującej już wielokrotnie w Kamieniu, istniejącej od 1954 roku, Orkiestry Kameralnej z Prenzlau, w której oprócz artystów niemieckich grają również polscy muzycy. Orkiestrze, jako solista-instrumentalista, towarzyszył jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów młodego pokolenia Krzysztof Meisinger, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Koncertował w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Od dwóch lat występuje ze słynną południowokoreańską sopranistką Sumi Jo.

Orkiestra z Prenzlau oraz Krzysztof Meisinger wystąpili pod batutą Eugeniusza Kusa, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrektora programowego kamieńskiego festiwalu, związanego z tą najstarszą na Pomorzu Zachodnim imprezą muzyczną od ponad czterdziestu lat. W części kameralnej, na którą złożyły się dwie odsłony, festiwalowa publiczność usłyszała na początek utwór „La Catedral” Agustina Barriosa Mangore, uznawanego za najwybitniejszego paragwajskiego kompozytora, a następnie suitę z filmu „Cinema Paradiso” Ennio Morricone oraz muzykę z filmu „Lista Schindlera” Johna Williamsa. W drugiej odsłonie utwory Fransisco Tarrega, Astora Piazzolli i Isaaca Albeniza wywołały żywiołowe owacje publiczności i zachęciły artystów do bisowania. 

Po zakończeniu części muzycznej w katedrze został odczytany list wicewojewody zachodniopomorskiego, a następnie głos zabrał burmistrz Kamienia Stanisław Kuryłło, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego kamieńskiego festiwalu. Podziękował swym współpracownikom, wykonawcom i festiwalowej publiczności. Kolejna, 53. edycja festiwalu już za dziesięć miesięcy!

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Koncert w hołdzie wojewodzie

Komentarze

Hołd
Skoro był patronem tego festiwalu to jest wystarczającą podstawą do honorowania. Pomyśl, to nie boli.
2016-09-02 08:57:31
w hołdzie za co ?
najpierw trzeba by czegoś dokonać (a nie tylko umrzeć) by być hołdowanym
2016-08-31 13:14:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi