niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kultura > Kobiety Żebrowskiego

Kobiety Żebrowskiego

Kobiety Żebrowskiego
Data publikacji: 2017-03-08 12:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 224 221169

Znany i ceniony także za granicą plakacista Leszek Żebrowski przygotował kolejną wystawę, której wernisaż odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tym razem głównym tematem plakatów artysty są kobiety. Obok prac Żebrowskiego na oddzielnej wystawie znajdą się także plakaty studentów z Akademii Sztuki.

– Nie chcę, by wystawa „Kobiety na plakatach Leszka Żebrowskiego” była odbierana jako coś w rodzaju goździka w Dniu Kobiet. Nie o to tu chodzi. Zależało mi, żeby zrobić wystawę nie tylko dla wysublimowanego znawcy sztuki, ale także dla normalnego widza. Nam, plakacistom, powinno zależeć na jak najszerszej widowni. Mamy więc tu „ckliwy sentymentalizm” i „natrętny psychizm”, tak charakterystyczne dla mojej twórczości opartej głównie na portrecie. Prace te obejmują okres co najmniej trzydziestu lat, a przez ten czas zaszły kolosalne zmiany w druku i jakości papieru. Zaczynałem je robić w czasach, gdy plakat był uważany za sztukę, a nie jak dziś za część designu. Zdaję sobie sprawę, że spojrzenie młodych ludzi jest już inne niż w moim postudenckim okresie, ale podpisuję się pod każdym plakatem z tej wystawy.

Popełniłem już ponad 500 plakatów wydanych drukiem w dużych nakładach, mam więc prawo robić wystawy retrospektywne. W Łodzi w Muzeum Kinematografii pokazałem własne plakaty filmowe, w berlińskiej Galerii Pigasus pojawiły się na przemian plakaty „Black and White” i „Full Color”. W foyer Teatru w Elblągu gościła wystawa „Psycho” przedstawiająca prace inspirowane Witkacym i Baconem, w Książnicy Pomorskiej gościły plakaty na wystawach „Życie to jest teatr” i „Emocje”.

Wychowywał mnie rock, blues, jazz. Muzyką symfoniczną i operą zainteresowałem się stosunkowo niedawno. Na tej wystawie jest kilka plakatów do „Carmen” Georges’a Bizeta oraz III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. To moje absolutne przeboje w tych dziedzinach. Zapraszam także na wystawę w foyer filharmonii, gdzie między innymi studenci z naszej pracowni (Projektowanie Plakatu i Ilustracji – przyp. red.) przedstawiają na plakatach swoje fascynacje muzyczne. Ale to już inny plakat.

Wernisaż odbędzie się 8 marca o godz. 19.

(mos)

Komentarze

Honorat
@ antek: Radziłbym sprawdzić w słowniku znaczenie słowa "grafomania".
2017-03-08 13:15:34
antek
Dużo tego pachnie grafomanią
2017-03-08 12:24:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi