piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Kana laureatem KLAMRY

Kana laureatem KLAMRY

Kana laureatem KLAMRY
Data publikacji: 2016-03-25 21:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1165 125949

„Projekt Matka” przygotowany przez Teatr Kana miał swoją premierę we wrześniu 2014 roku. Od tej pory wystawiany był wielokrotnie w kraju i zagranicą z dużymi sukcesami, stając się jednym z najważniejszych spektakli w historii tej szczecińskiej sceny.

Ze względu na swoje uniwersalne treści jest doskonale przyjmowany przez widownię, nawet tę, która w ogólne nie zna polskich realiów. Przekonali się o tym aktorzy Kany podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Revolutions” w uniwersyteckim mieście Albuquergue w USA, na którym gościli w styczniu tego roku.

Tam uświadomili sobie, jak ważny dla wielu odbiorców jest ten spektakl. Szef szczecińskiego teatru, Dariusz Mikuła, zapamiętał wzruszoną dziewczynę, która wychodząc z widowni od razu zadzwoniła do swojej mamy i powiedziała, że bardzo ją kocha. A potem powiedziała aktorom Kany że to, co pokazali, otworzyło jej oczy na macierzyństwo, na rzeczy, których do tej pory nie wiedziała. Inny widz, student pochodzący z Ugandy, powiedział, że kobiety w jego kraju przeżywają podobne problemy i to, co zobaczył w „Matce”, na pewno byłoby świetnie przez nie zrozumiane. Widownia w kraju reaguje podobnie, o czym świadczy główna nagroda na zakończonych niedawno Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2016, które odbywają się już od ponad dwudziestu lat w Toruniu.

- W tej chwili jest to najważniejsze miejsce, gdzie mogą pokazać się teatry alternatywne. I chyba jedyne, które ma taką rangę i tradycję. Ten festiwal wyróżnia się tym, że nie ma w nim profesjonalnego jury, a laureata wyłania publiczność. Charakterystyczne jest również to, że trwa długo, bo pokazywany jest tylko jeden spektakl dziennie. Ale dzięki temu jest czas na rozmowy z publicznością - podkreśla Dariusz Mikuła.

„Projekt Matka” wzbudził emocje. Jest już trzecim spektaklem Kany, który otrzymał tę prestiżową nagrodę. Przedtem uhonorowany został nią „Geist”, przygotowany przez legendę teatru, Zygmunta Duczyńskiego, i „Lajlonia” według bajek Leszka Kołakowskiego w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, który wyreżyserował także laureata tegorocznej, toruńskiej KLAMRY. Gratulacje!

Marek OSAJDA

 

Na zdjęciu: Projekt „Matka” stał się jednym z najważniejszych spektakli w historii Kany

Fot. KANA

Komentarze

Sprzątacz
Proponuję teraz projekt "Miotła" i posprzątanie tego składu brudnych desek, który wita wjeżdżających do centrum Szczecina. Większość z nich nie zna się na prawdziwej sztuce, ale ma poczucie estetyki i się z nas śmieje.
2016-04-01 12:02:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską