niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kultura > Jubileusz chóru Sonores

Jubileusz chóru Sonores

Jubileusz chóru Sonores
Data publikacji: 2016-10-09 18:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1036 158382

W  zamku joannitów w Świdwinie odbył się uroczysty koncert chóru kameralnego Sonores z okazji dziesięciolecia działalności artystycznej.

W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej byli między innymi: burmistrz Jan Owsiak, starosta Mirosław Majka, prof. Zbigniew Kozub oraz prof. Anna Kozub – oboje z Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Halina Zaborska z Akademii Sztuki w Szczecinie, Wiesława Matusik, sekretarz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Szczecinie, Wiesława Nowakowska z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

– Muzyka, śpiew, sztuka chóralna jest szansą na spełnienie swoich aspiracji artystycznych, a dla innych daje sposób na uwolnienie swoich emocji, czy też zaspokojenie potrzeb duszy – powiedział Bolesław Kurek, założyciel i dyrygent chóru. - Śpiew może być świetnym spoiwem łączącym ludzi.

Chór jest marką miasta Świdwin i działa pod patronatem 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Zrzesza przedstawicieli różnych zawodów – jednoczy miłośników śpiewu. W 2010 roku był wyróżniony przez marszałka zachodniopomorskiego Nagrodą Główną w dziedzinie kultury i sztuki „Talent Roku”. W 2012 roku zdobył Srebrny Dyplom Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordia” w Ząbkach k. Warszawy, a w 2014 „Brązową Wstęgę Solczy” na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ejszyszkach (Litwa). Koncert jubileuszowy poprowadzili: Łucjan Siwiec i Renata Muchorowska. Zespół wykonał 11 utworów nagrodzonych gromkimi brawami (były bisy). Gościnnie wystąpili: Marta Kruczkowska, Robert Uss, Olga Kurek. Dyrygował Bolesław Kurek. Grupa najbardziej zasłużonych chórzystów została wyróżniona Honorowymi Odznakami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Na zakończenie była wydana uroczysta kolacja w restauracji zamkowej.

Tekst i fot. (cz.b.)

Jubileusz chóru Sonores

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi