czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > Jeszcze trąbka nie zginęła

Jeszcze trąbka nie zginęła

Jeszcze trąbka nie zginęła
Data publikacji: 2016-05-16 15:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 120 133931

Warsztaty dla młodych trębaczy poprowadził w poniedziałek w Szczecinie prof. Roman Gryń, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. - Jeszcze trąbka nie zginęła. Patrząc na was, tak mogę powiedzieć - przyznał prof. Roman Gryń, kiedy usłyszał uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie.

Podczas zajęć profesor zdradzał tajniki gry na trąbce. Wyjaśniał, w jaki sposób wydobywać z instrumentu lżejszy dźwięk, jak kontrolować strumień powietrza, jaką postawę przyjmować podczas gry. Sporo czasu poświęcił także na zaprezentowanie uczniom,  niezwykle ważnych w grze na instrumentach dętych, ćwiczeń oddechowych.  - Ważny jest balans w oddechu, ale równie ważna jest głowa i rozum -  radził przyszłym muzykom.

Profesor dodał, że słynny amerykański trębacz Wynton Marsalis, kiedy był w Poznaniu powiedział: - Gra na trąbce to jest kontrola, kontrola, kontrola.

Warsztaty dla uczniów klasy trąbki zorganizowała Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna we współpracy z Akademią Sztuki, w której się one odbyły.

-  Lekcje mistrzowskie, czyli master class są cenne dla uczniów, ponieważ rozwijają ich muzyczne zdolności. Pozwalają lepiej poznać możliwości instrumentu, dostrzec jego walory techniczne oraz rozwinąć własne umiejętności interpretacji utworów - powiedział Marcin Olkowski, nauczyciel w OSM i wykładowca w AS, organizator warsztatów. - Takie zajęcia to także okazja kontaktu z uznanym artystą i dydaktykiem. Profesor Gryń zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych, prowadzi warsztaty interpretacji utworów i co bardzo cieszy, chętnie dzieli się tym z uczniami i nauczycielami. Współpracuje też ze szczecińską Akademią Sztuki. ©℗ (el)

Fot. Robert STACHNIK

Jeszcze trąbka nie zginęła

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi