poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Jak znaleźć mecenasa?

Jak znaleźć mecenasa?

Jak znaleźć mecenasa?
Data publikacji: 2017-12-05 07:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-06 12:46
Wywietleń: 658 303240

"Znaleźć mecenasa - trudna sztuka?" - pod takim hasłem we wtorek o g. 18 w kinie Zamek w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpocznie się kolejne spotkanie w cyklu Zamkowe Forum Kultury. Poprowadzą je Małgorzata Frymus oraz Konrad Wojtyła.

Jak piszą organizatorzy: "Sytuacja finansowa artystów pozostawia sporo do życzenia. By realizować swoje przedsięwzięcia muszą poszukiwać pieniędzy. Normą stało się już aplikowanie o fundusze do różnego rodzaju instytucji. Od lat główną rolę „mecenasów kultury” odgrywają samorządy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artyści sięgają też po fundusze europejskie, granty i zewnętrzne środki, ale to kropla w morzu potrzeb. Ci bardziej zdolni i z ugruntowaną pozycją na rynku mogą liczyć na stypendia czy nagrody. Rzadkością wciąż pozostaje w Polsce mecenat przedsiębiorców i dobrze prosperujących firm. Choć co roku – w skali kraju – wydają na sponsoring kultury setki milionów złotych, to i tak ułamek tego, co wykłada państwo. Tymczasem już starożytni Rzymianie za sprawą Gajusza Cilniusza Mecenasa dowiedli, że filantropia ma ogromny wpływ zarówno na politykę państwa i rozwój kultury, jak i na wizerunek samych darczyńców. Jak zachęcić firmy do wspierania artystów? Czy nagrody dla mecenasów kultury wpływają pozytywnie na kształtowanie relacji na linii biznes-sztuka? I wreszcie, co artyści powinni zrobić, by objęto ich opieką finansową?"".

W spotkaniu mają wziąć udział artyści, mecenasi oraz dyrektorzy firm.

(as)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

 

Komentarze

łomatko
"RATUJCIE KULTURE bo jeszcze jest CNOTLIWA!!!!!" Ze śmiechu sztuczna szczęka mi wypadła.
2017-12-06 12:45:38
Marysia
Jak? rozwiesic Afisze w calym miescie , a poza miastem OOOOOgromne Billlldbordy na autostradach w miejscach Wjazdu do Miasta. A na nich umiescic Czytelny Napis: " Kultura uciekla z Zamkiem - i zabrali kasiore ze skarbca miejskiego. RATUJCIE KULTURE bo jeszcze jest CNOTLIWA!!!!! ( efekt murowany - za skarbca kazdy odda ostatni oddech aby do niego dotrzec a na cnote NIE ma co liczyc - bo juz oddechu NIE bedzie, kasiory tez NIE bedzie, i moze Tematu NIE bedzie ( NO na jakis czs).
2017-12-05 18:06:13
innowator
Honorowym gościem Zamkowego Forum Kultury będzie Mateusz Kijowski. Uczestniczący w spotkaniu artyści, mecenasi oraz dyrektorzy firm planują powołanie fundacji "Truteń", która będzie służyła wsparciem dla wszystkich roszczeniowych sztukatorów.
2017-12-05 16:54:49
Mecenas
Bardzo mi przykro, kasy dla tandeciarzy i grafomanów nie będzie. Dla Wojtyły też nie. Wszystkie pieniądze pójdą na stadion dla nieudolnego klubu piłki kopanej.
2017-12-05 12:14:22
obserwator
Jak widać Golema nie chce wyłożyć kasy na kampanię wyborczą i pasożyty mają mu za złe. Chyba zmądrzał politycznie i powoli przestaje być szczecinianinem, chociaż niektórzy go widzieli, gdy na Rajskiego bił staruszkę w ciąży.
2017-12-05 12:04:05
k-2
Mecenasem Kultury został Golema, teraz ma postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym, więc faktycznie trzeba go będzie szukać, by zapuszkowac....
2017-12-05 09:36:43
ł
Najlepiej to szukać go na kopercie dla niepełnosprawnych na Rayskiego ;)
2017-12-05 07:47:04