środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kultura > Jak się uczniom wydaje?

Jak się uczniom wydaje?

Jak się uczniom wydaje?
Data publikacji: 2016-01-30 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1572 112168

Szkolne czasopisma to interesujący element komunikacji lokalnej. Zwłaszcza, że liczba pism szkolnych wzrasta, rośnie ich poziom, i nie są to już tylko drukowane na powielaczu gazetki, jako że szkolne redakcje coraz częściej korzystają z fachowych programów edytorskich, których coraz więcej jest dostępnych w formie elektronicznej.

Widać to dobrze na wystawie w Książnicy Pomorskiej, która dowodzi m.in, że pełnią one wiele funkcji społecznych, a podejmowana na ich łamach tematyka wybiega często poza szkolne mury, stając się świadectwem twórczego i krytycznego myślenia młodych ludzi. Ponadto prasa szkolna jest szczególnie atrakcyjną formą uczniowskiej ekspresji, jak i narzędziem integrującym środowisko szkolne. A że przy tym uczy samodzielności i przygotowuje do dorosłego życia - tym większa jej rola.

Wystawa „Prasa szkolna w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim” - przygotowana przez dr Paulinę Olechowską (Uniwersytet Szczeciński, Zakład Mediów i Komunikowania) i dr Michał Urbasa -  składa się z 10 plansz oraz około 30 szkolnych periodyków z województwa zachodniopomorskiego. Głównym celem wystawy - zgodnie z intencją jej autorów - jest pokazanie, jak na przestrzeni lat rozwijały się szkolne periodyki w Polsce; kto w Szczecinie i naszym województwie dotychczas prowadził badania prasy uczniowskiej; ile jest wydawanych w regionie szkolnych periodyków, m.in. jakie mają tytuły i profil, kto je wydaje; o czym najczęściej na ich łamach możemy przeczytać. Zaprezentowano na wystawie wybrane formy artystycznej i literackiej twórczości młodych redaktorów i przedstawiono zarys opisu „Szkolnego Pulitzera”, najbardziej prestiżowego konkursu kierowanego do młodych redaktorów, którego organizatorem jest od lat redakcja „Kuriera Szczecińskiego".
Wystawę można oglądać do  29 lutego w holu przy Czytelni Głównej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie
. Jej organizatorami są Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie. (bt)

 Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi