sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Jak się uczniom wydaje?

Jak się uczniom wydaje?

Jak się uczniom wydaje?
Data publikacji: 2016-01-30 22:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1628 112168

Szkolne czasopisma to interesujący element komunikacji lokalnej. Zwłaszcza, że liczba pism szkolnych wzrasta, rośnie ich poziom, i nie są to już tylko drukowane na powielaczu gazetki, jako że szkolne redakcje coraz częściej korzystają z fachowych programów edytorskich, których coraz więcej jest dostępnych w formie elektronicznej.

Widać to dobrze na wystawie w Książnicy Pomorskiej, która dowodzi m.in, że pełnią one wiele funkcji społecznych, a podejmowana na ich łamach tematyka wybiega często poza szkolne mury, stając się świadectwem twórczego i krytycznego myślenia młodych ludzi. Ponadto prasa szkolna jest szczególnie atrakcyjną formą uczniowskiej ekspresji, jak i narzędziem integrującym środowisko szkolne. A że przy tym uczy samodzielności i przygotowuje do dorosłego życia - tym większa jej rola.

Wystawa „Prasa szkolna w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim” - przygotowana przez dr Paulinę Olechowską (Uniwersytet Szczeciński, Zakład Mediów i Komunikowania) i dr Michał Urbasa -  składa się z 10 plansz oraz około 30 szkolnych periodyków z województwa zachodniopomorskiego. Głównym celem wystawy - zgodnie z intencją jej autorów - jest pokazanie, jak na przestrzeni lat rozwijały się szkolne periodyki w Polsce; kto w Szczecinie i naszym województwie dotychczas prowadził badania prasy uczniowskiej; ile jest wydawanych w regionie szkolnych periodyków, m.in. jakie mają tytuły i profil, kto je wydaje; o czym najczęściej na ich łamach możemy przeczytać. Zaprezentowano na wystawie wybrane formy artystycznej i literackiej twórczości młodych redaktorów i przedstawiono zarys opisu „Szkolnego Pulitzera”, najbardziej prestiżowego konkursu kierowanego do młodych redaktorów, którego organizatorem jest od lat redakcja „Kuriera Szczecińskiego".
Wystawę można oglądać do  29 lutego w holu przy Czytelni Głównej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie
. Jej organizatorami są Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie. (bt)

 Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską