poniedziałek, 11 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Inauguracja w Cedyni

Inauguracja w Cedyni

Inauguracja w Cedyni
Data publikacji: 2015-09-04 23:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 172 18398

W sobotę, w tym roku w Cedyni, zaczynają się oficjalnie tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie zachodniopomorskim. Organizowane są jak zawsze pod patronatem Rady Europy, a ich tegoroczne hasło w Polsce brzmi: „Dziedzictwo utracone. Dziedzictwo ocalone”.

W programie cedyńskiej inauguracji przewidziano m.in. wręczenie ministerialnych odznak honorowych „Za opiekę nad zabytkami” i dyplomów marszałka województwa, którymi uhonorowani zostaną opiekunowie zabytków. Zapowiedziano też wykłady Radosława Skryckiego (Uniwersytet Szczeciński): „Dziedzictwo utracone - ocalone - nabyte. Nowa Marchia w świadomości dzisiejszych mieszkańców Pomorza Zachodniego” oraz Macieja Płotkowiaka (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny): „Odbudowa klasztoru cysterek w Cedyni w kontekście współczesnej doktryny konserwatorskiej”.


W sobotę Cedynia zaprasza na wielobarwny Jarmark Cysterski (godz. 13-18) i zwiedzanie miasta z przewodnikiem, a w niedzielę na rajd pieszy szlakiem dziedzictwa kulturowego gminy.

Atrakcje sobotniego jarmarku to wyroby regionalne, regionalna kuchnia, pokazy dawnych rzemiosł i zwyczajów, kramy z produktami zielarskimi, miodem i olejem cedyńskim, wyrobami rękodzieła, prezentacja średniowiecznych instrumentów, pokaz strojów historycznych orau spotkanie z wojami z Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus. 


Europejskie Dni Dziedzictwa w Zachodniopomorskiej trwać będą przez cały wrzesień i połowę października. W sobotę na zwiedzanie miasta z przewodnikiem zaprasza Świdwin (godz. 16), a w sobotę i niedzielę – Gryfino (godz. 16). W muzeum w Kamieniu Pomorskim, również w sobotę (godz. 17), zaplanowano otwarte spotkanie „Sprzeciwu nie będzie”, poświęcone losom wiejskich kościołów tuż po drugiej wojnie światowej w powiecie kamieńskim.
 Sobota w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury będzie Dniem Otwartym (godz. 10-18), którego hasło brzmi: „Magiczna podróż w czasie: od średniowiecza do PRL-u”. Bezpłatnie będzie można zwiedzać bogate w unikatowe zbiory trzebiatowskie muzeum. W niedzielę (godz. 11.30) Muzeum Ziemi Wałeckiej zaprasza na otwarcie wystawy „Perły z lamusa”.

(b.t.)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Międzynarodowa flota przy Wałach
Poprzedni Następny

Nekrologi

Teresa Syrek

kondolencje