środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kultura > Inauguracja w Cedyni

Inauguracja w Cedyni

Inauguracja w Cedyni
Data publikacji: 2015-09-04 23:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 135 18398

W sobotę, w tym roku w Cedyni, zaczynają się oficjalnie tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie zachodniopomorskim. Organizowane są jak zawsze pod patronatem Rady Europy, a ich tegoroczne hasło w Polsce brzmi: „Dziedzictwo utracone. Dziedzictwo ocalone”.

W programie cedyńskiej inauguracji przewidziano m.in. wręczenie ministerialnych odznak honorowych „Za opiekę nad zabytkami” i dyplomów marszałka województwa, którymi uhonorowani zostaną opiekunowie zabytków. Zapowiedziano też wykłady Radosława Skryckiego (Uniwersytet Szczeciński): „Dziedzictwo utracone - ocalone - nabyte. Nowa Marchia w świadomości dzisiejszych mieszkańców Pomorza Zachodniego” oraz Macieja Płotkowiaka (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny): „Odbudowa klasztoru cysterek w Cedyni w kontekście współczesnej doktryny konserwatorskiej”.


W sobotę Cedynia zaprasza na wielobarwny Jarmark Cysterski (godz. 13-18) i zwiedzanie miasta z przewodnikiem, a w niedzielę na rajd pieszy szlakiem dziedzictwa kulturowego gminy.

Atrakcje sobotniego jarmarku to wyroby regionalne, regionalna kuchnia, pokazy dawnych rzemiosł i zwyczajów, kramy z produktami zielarskimi, miodem i olejem cedyńskim, wyrobami rękodzieła, prezentacja średniowiecznych instrumentów, pokaz strojów historycznych orau spotkanie z wojami z Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus. 


Europejskie Dni Dziedzictwa w Zachodniopomorskiej trwać będą przez cały wrzesień i połowę października. W sobotę na zwiedzanie miasta z przewodnikiem zaprasza Świdwin (godz. 16), a w sobotę i niedzielę – Gryfino (godz. 16). W muzeum w Kamieniu Pomorskim, również w sobotę (godz. 17), zaplanowano otwarte spotkanie „Sprzeciwu nie będzie”, poświęcone losom wiejskich kościołów tuż po drugiej wojnie światowej w powiecie kamieńskim.
 Sobota w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury będzie Dniem Otwartym (godz. 10-18), którego hasło brzmi: „Magiczna podróż w czasie: od średniowiecza do PRL-u”. Bezpłatnie będzie można zwiedzać bogate w unikatowe zbiory trzebiatowskie muzeum. W niedzielę (godz. 11.30) Muzeum Ziemi Wałeckiej zaprasza na otwarcie wystawy „Perły z lamusa”.

(b.t.)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi