poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Igielska dyrektorem na Zamku

Igielska dyrektorem na Zamku

Igielska dyrektorem na Zamku
Data publikacji: 2016-07-27 17:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2305 146032

Barbara Igielska przez kolejne pięć lat pokieruje Zamkiem Książąt Pomorskich. Taki jest wynik zakończonego właśnie konkursu na dyrektora marszałkowskiej instytucji. Nowa umowa obowiązywać będzie od 1 sierpnia.

Igielska była jedną z czterech kandydatów, którzy złożyli swoje oferty. Po dokonaniu przeglądu wniosków pod względem formalnym i merytorycznym, komisja konkursowa przesłuchała dwie osoby i za lepszą uznała właśnie dotychczasową dyrektor. Zarząd województwa przychylił się do tej rekomendacji.

Barbara Igielska jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1989 r. podjęła pracę w Biurze Wystaw Artystycznych, a następnie - po połączeniu instytucji w 1992 r. - w Zamku Książąt Pomorskich w Dziale Wystaw (pełniła funkcję kierownika tej jednostki). Organizowała wystawy sztuki dawnej i współczesnej z kraju i zagranicy. Współpracowała przy wydaniu kilkunastu albumów, katalogów i książek. Funkcję dyrektora zamku sprawuje od 2013 roku.

(kas)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

@addam
Nie dziwie sie, ze ten twoj "pewien pracownik" co "wie, ale nie powie" boi sie o prace - jesli zamiast pracowac bawi sie w teorie spiskowe to nic dziwnego, ze mu sie spodnie trzesa :) a Panu polecam zajac sie praca. A nuz okaze sie, ze cos Pan jednak potrafi i bedzie Pan mial mozliwosc skoncentrowania sie na czyms pozytecznym zamiast w godzinach pracy (14 i 10 - nieladnie), pisac obelgi. I w koncu dorobi sie Pan moze wlasnego kawalka taniego lastryko :)
2016-08-09 00:25:23
lotek
Interesujacy jest fokus komentujacych nie na oferte kulturalna zamku ale na toalete :D juz wiadomo, po co przychodza :D
2016-08-08 22:10:33
hahaha
Szalenie zabawne jak "znawcy sztuki" tesknia za tanim marmurem, jakim wylozone byly posadzki. Nie wstydza sie ignorancji (to troche tak jakby obrazek z ikei nazwac rembrandtem), ale glosno krzycza, ze zabrano im dobro narodowe. Nowa posadzka jest przynajmniej z odpowiedniej epoki a sale w koncu przypominaja renesans. Do informacji "znawcow": decyzje o wymianie podejmuje konserwator zabytkow, a marmur podczas wybijania zwyczajnie sie lamie. Ulamkow szukajcie na wysypiskach smieci - moze urzadzicie nim swoje mieszkanka, zeby przypominaly te "wille", o ktorych snicie po nocach.
2016-08-08 16:10:45
addam
@Wojtek Czy w zaleceniach konserwatora zabytków było również zbudowanie "szklanej pułapki" na dachu i koszmarnych instalacji wentylacyjnych tak ażeby lepiej oddawały ducha epoki renesansu ? Proszę nie upolityczniać marmuru i przypisywać go do epoki Gierka bo ten marmur przeżyłby niejednego pierwszego sekretarza KC PZPR , Solidarność ,PC, PiS, PO, LPR, Kukiza, Nowoczesną itd. Ten piaskowiec będzie pochłaniał brud jak gąbka i będzie czerniał ale może taka była intencja tych "renesansowo-oświeconych". Dzięki temu za kilkaset lat archeolodzy będą badać ślady z naszych butów i na ich podstawie wyciągać wnioski o nas, szczecinianach z XXI wieku. Zgadzam się, że zamek jest bardziej przyjazny osobom starszym i niepełnosprawnym oprócz tego, że brak większej toalety jest sporym mankamentem. Ale co tam. Można na dziedzińcu ustawić kilka toalet w stylu TOI-TOI a'la Renaissance.
2016-07-29 10:37:32
Wojtek
Tych których martwi zamiana materiałów na stopniach schodów niech poczytają trochę o historii zamków renesansowych, czy zaleceniach konserwatora zabytków w zakresie modernizacji naszego zamku. Marmur był elementem obcym i absolutnie nieuzasadnionym w przestrzeni zamku. Ponadto tamten marmur z lat 70tych niczym nie różnił się od posadzek orbisowskich hoteli, dworców i innych koszmarków epoki Gierka. Zamiast stylu "wieś tańczy i śpiewa" - tani pospolity marmur, klatki z lastriko i poręcze robione w czynie społecznym w stoczni, nareszcie wnętrze skrzydła północnego przypomina renesansową rezydencję, gdzie nie tylko okładzina schodów z piaskowca, ale też malatury i stolarka okienna oddają ducha epoki. Chwała też za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dzięki przebudowie możemy bez przeszkód zwiedzać wystawy. P.s. Lepszej jakości marmury rozdawano jako pamiątkę po czasach słusznie minionym wrocławianom przy okazji renowacji ich zabytków.
2016-07-28 20:34:51
schody2
mam 70 lat. pamiętam z końca lat 50 ubiegłego wieku, słowo szaber. i dziki zachód. wiadomo o co chodzi. starsi wiedzą a młodsi niech się zainteresują. szaber powrócił w czystej postaci do Szczecina. chodzi o schody, posadzki i parapety z zamku. jakaż to była konieczność ich wymiany?? woła o pomstę do nieba oszpecenie takiej budowli. a czy została wyjaśniona sprawa płyt chodnikowych??? cisza jak w kościele po śmierci organisty. pozdrowienia dla red.Kwiatkowskiego.
2016-07-28 15:01:54
addam
@schody Faktycznie sprawa schodów nadaje się co najmniej do ABW/CBA/CBŚ o ile nie do FBI. To skandal że ktoś w ogóle wpadł na tak szalony pomysł żeby wymienić marmur na piaskowiec , który po paru miesiącach od otwarcia zamku już jest prawie czarny. Ktoś za to zawiśnie. Gdzie był konserwator zabytków, projektant i inni decydenci ???? Pewien pracownik zamku powiedział mi na boku , że coś wie gdzie się podział marmur ale woli milczeć bo boi się o pracę. Może red. Kwiatkowski mógłby się zająć tematem - jest niezły w te klocki.
2016-07-28 14:38:08
schody
a gdzie się podziały marmurowe schody z zamku????? może nowa pani dyrektor podejmie się trudu wyjaśnienia, czyją willę teraz zdobią? zastąpiono je piaskowcem. żenada, zamek książąt sprowadzony do wiejskiej chaty. piękny biały marmur zamieniono na polepę. a gdzie jest prokuratura? jeżeli nie ma szwindlu to ja jestem chińskim mandarynem. czekam na podjęcie choćby dyskusji.
2016-07-28 13:47:18
Lata
Spokojnie, po drodze wskoczy w nowy wiek emerytalny, bo pesel nie kłamie.
2016-07-28 08:07:05
k-2
PO postawiło na swoim. Inaczej byłby audyt i prokuratura. Ale co się odwlecze to nie uciecze.
2016-07-27 19:08:57