czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Głos ma klarnet

Głos ma klarnet

Głos ma klarnet
Data publikacji: 2016-04-08 09:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 597 127299

Klarneciści z Polski i zagranicy zjadą do Szczecina w przyszłym tygodniu. Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego organizuje VII Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy. Koncerty i przesłuchania będą niecodzienną okazja do poznania i posłuchania tego instrumentu o ciepłym, przyjemnym brzmieniu.

Festiwal łączy w sobie wiele wydarzeń: koncerty, konkursy, warsztaty. Potrwa sześć dni, od 12 do 17 kwietnia. Uczniowie polskich szkół muzycznych I st. i u II st. oraz studenci wydziałów instrumentalnych akademii muzycznych 
z Polski i zagranicy zaprezentują swe umiejętności podczas konkursu. Równocześnie odbędą się dla nich oraz nauczycieli lekcje mistrzowskie oraz warsztaty klarnetowe. Poprowadzą je znakomici soliści i uznani pedagodzy z Polski i zagranicy. Publiczność festiwalowa będzie miała możliwość uczestniczenia w koncertach  muzyków z udziałem Orkiestry Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz pianistów i kameralistów. Wśród  solistów wystąpią wybitni klarneciści m.in. Jean Michael Bertelli, Jean Marc Fessard, Kornel Wolak. Szczecinianie będą mieli również okazję usłyszeć jeden z najlepszych Kwartetów Klarnetowych w Europie „Quatuor Anches Hantees” z Francji.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa instrumentów i akcesoriów przygotowana przez największe firmy oferujące asortyment klarnetowy.

- Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki klarnetowej, podnoszenie poziomu nauczania gry na klarnecie oraz wymiana doświadczeń uczniów i pedagogów z kraju i zagranicy - podkreśla założyciel Festiwalu i jego dyrektor artystyczny Piotr Piechocki, szczeciński klarnecista, muzyk Filharmonii Szczecińskiej oraz dyrektor ZSM. - Ideą Festiwalu jest także promocja Szczecina i regionu zachodniopomorskiego oraz stworzenie przestrzeni do spotkania środowiska muzycznego klarnecistów - uczniów, pedagogów, artystów, solistów i miłośników muzyki klarnetowej.

Dotychczas w latach 2005-2014 w Szczecinie odbyło się sześć edycji tego wydarzenia.Organizatorem VII edycji Festiwalu jest Zespół Szkół Muzycznych, współorganizatorami zaś - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza i Akademia Sztuki w Szczecinie. Partnerami są: Zamek Książąt Pomorskich, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Marka Jasińskiego i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie. Festiwal objęty jest mecenatem Miasta Szczecin oraz honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Festiwal został dofinansowany przez: MKiDN, CEA, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Miasto Szczecin. ©℗

(el)

 

Na zdjęciu: Uczestnicy poprzedniej edycji Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Klarnet
Nie oszukujmy się, klarnet ma bardzo irytujący dźwięk, oczywiście poza polką z Lata z Radiem.
2016-04-08 09:40:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny