czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni

Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni

Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni
Data publikacji: 2016-10-12 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 263 159674

O tym, jak niszczejący na szczecińskiej Łasztowni zabytek ożył i stał się nowoczesnym centrum kultury, opowiada album „Stara Rzeźnia”. Na wybranych blisko 200 zdjęciach pokazano ważne momenty z przemiany budynku. We wtorek (11 października) odbyła się promocja albumu. Oczywiście w Starej Rzeźni.

Najwięcej fotografii, które się składają na album, wykonał Marek Hołowacz. Nie rozstawał się z aparatem, dokumentując wszystkie prace przy budynku. Z tysięcy zrobionych przez niego zdjęć zespół współtworzący publikację - grupa reprezentująca Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne - wybrał najciekawsze. Autorem tekstu przypominającego rewitalizację zabytku jest Zygmunt Kowalski. Opis zamieszczono także w języku angielskim i niemieckim.

- Czasem wpadam tutaj ze znajomymi do restauracji i zawsze są ludzie, codziennie coś się dzieje - mówił na spotkaniu promującym album Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Efekt jest niezwykły i chyba wszyscy dobrze się tu czujemy.

Prezydent poinformował, że trwające obok prace mają na celu przebudowę kolejnego fragmentu nabrzeży. Przypomniał o zamiarze skomunalizowania części Łasztowni, na której działała kiedyś miejska rzeźnia.

Rewitalizacja Starej Rzeźni skorzystała z inicjatywy JESSICA - europejskiego wsparcia dla tego typu przedsięwzięć.

- Wierzę, że to dopiero początek serii ciekawych szczecińskich projektów - podkreślił Robert Michalski, wicedyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Laura Hołowacz, szefowa firmy CSL Internationale Spedition, która kupiła i odrestaurowała zabytek, dziękowała osobom zaangażowanym w tę inwestycję.

Dodajmy, że spotkanie prowadziła prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Swoje wiersze z tomiku „Łasztownia - kapsuła czasu” czytał Robert A. Florczyk.

Tekst  fot. (ek)

Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni Fotograficzna opowieść o Starej Rzeźni

Komentarze

SZCZECINIANIN
Mam pytanie odnośnie chłodni Gryf.Jakie sa plany w stosunku do tej inwestycji i czy w związku z rewitalizacją ŁASZTOWNI sa jakieś plany aby ten budynek przenieść w inne miejsce???? Chłodnia jest zbudowana ze składanych elementów podejrzewam stąd rozebranie i przeniesienie jest chyba możliwe.
2016-10-12 14:19:44
OBSERWATOR
Ten temat jest już wyczerpany.Znowu Pani Laura Hołowacz pcha się na afisz. Ma parcie na szkło to widać.Zycie nie kończy się na Starej Rzeżni, Sa ważniejsze tematy
2016-10-12 13:44:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny