piątek, 17 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Dzień Kultury Romskiej

Dzień Kultury Romskiej

Dzień Kultury Romskiej
Data publikacji: 2017-08-19 21:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:01
Wywietleń: 1460 288833

W niedzielę (godz. 16-21) Zamek Książąt Pomorskich (dziedziniec menniczy) zaprasza na Dzień Kultury Romskiej. Swoją kulturę zaprezentuje mniejszość romska ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz goście.

Muzykę folkową z różnych stron świata, melodie z Bałkanów, pieśni romskie i piosenki biesiadne, utwory jazzowe zaprezentuje olsztyński zespół Hitano (założyciel: Adam Lulek Fedorowicz), wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku i organizator Dnia Romskiego w Olsztynie.

Muzykę taborową przedstawią Bogdan Trojanek & Terne Roma ze Szczecinka, laureaci wielu prestiżowych nagród, autorzy płyty „Grajcie bracia” (i dziewięciu kolejnych płyt), współautorzy filmu dokumentalnego „Witaj bracie w cygańskim taborze”, koncertujący w całej Europie. Dodajmy, że Bogdan Trojanek, lider i zespołu, jest autorem tekstów, muzyki, prezesem Królewskiej Fundacji Romów, kawalerem Orderu Uśmiechu.

Tradycyjne utwory romskie i utwory nowoczesne wykona zespół Somnakuno Drom ze Szczecina, propagujący kulturę, taniec, muzykę i język romski, działający od 2003 r. pod kierownictwem Tytusa Łakatosza, współorganizatora Dnia Kultury Romskiej w Szczecinie.

Ze swoim zespołem wystąpi Liza Kotlyarenko, artystka pochodząca z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburga (jej ojciec śpiewał w moskiewskim Teatrze Roma; i ona też). Liza Kotlyarenko śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, pisze teksty, komponuje muzykę, lubi jazz. Będąc dzieckiem wystąpiła w rosyjskim filmie „Cyganka Aza”, nagrała z Katarzyną Nosowską tytułową piosenkę do filmu Bogusława Lindy „Jasne błękitne okna”, nagrywa z Mateuszem Pospieszalskim, jest współautorką spektaklu „Romanse rosyjskie i cygańskie”, nagrała płytę „Cygańskie serce”. 

Wstęp wolny.

(b)

Fot. Bogdan Trojenek Terne Roma

Komentarze

kowal
przez ostatnie 10 lat nigdy nie czytałem by jakikolwiek zyjacy w Polsce Rom pracował w dziedzinie innej spiewanie piosenki za pieniadze a kobiety uwodzicielsko w cyganskim mniemaniu kreciły sie na estradzie rowniez za pieniadze.Mniej entuzjazmu panie redaktorzo i zachwytu z ichni kultura.Z szacunkiem bedzie o Romach jak autobus chłopów silnych jak byki pojedzie usuwac skutki nawałnicy w wojewodztwie pomorskim.A poki co to wiecej empatii czuje dla dzikich kotów ktore dokarmiam.W sklepie Netto w Dabiu zaczepia ludzi zadajac datków młody,zdrowy,silny bysio z afiszem o 5-gu dzieci.Zenada,czyzby bezrobocie w Polsce ciagle rosło? w Biedronce towar rozklada ukrainski adwokat ,nie wstydzi sie pracy uczy sie jezyka i wierze ze zrobi ten czlowiek kariere w innej dziedzinie.
2017-08-20 13:34:57
Dziękuję. Postoję.
.
2017-08-20 07:37:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi