środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kultura > Dąbrowska na fali

Dąbrowska na fali

Dąbrowska na fali
Data publikacji: 2016-09-07 17:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1504 153927

Maria Dąbrowska z Teatru Współczesnego została doceniona przez jednego z najbardziej cenionych polskich krytyków teatralnych. W 24. edycji „Subiektywnego spisu aktorów teatralnych" Jacka Sieradzkiego, Dąbrowska została uznana za artystkę „na fali"!

O szczeciniance, Sieradzki napisał tak: „Nikt z tych, którzy oglądali „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reżyserii Piotra Ratajczaka nie zapomni twardego jak stal spojrzenia królowej bufetu spod Ostródy groźnej zwłaszcza dla tych, co się nieopatrznie przyznają, że przyjechali z Warszawy. Orli wzrok, bojowa postawa, ramiona splecione pod biustem: arcydziełko komediowego rysunku. Grywa z reguły silne, szorstkie postacie w szczecińskim Współczesnym, ale potrafi je czule podszyć a to nutą goryczy („Jak umierają słonie” Magdy Fertacz) a to gubioną kobiecą miękkością („Mad Women” Natalii Mołodowiec), a to prostodusznym ciepłem („Męczennicy” Mariusa von Mayenburga). To więcej niż porządna aktorska robota."

Dąbrowska jest absolwentką Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, oddział w Białymstoku. Na scenie Teatru Współczesnego zadebiutowała w 2005 roku, rolą Raisy Filipownej w „Samobójcy" Nikołaja Erdmana. Jej pracę doceniano na prestiżowych festiwalach, m.in. szczecińskim Kontrapunkcie czy zabrzańskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Aktorka ma też w dorobku Bursztynowy Pierścień i kilka nominacji do tej nagrody.

(kas)

 

Na zdjęciu: Maria Dąbrowska w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"

Fot. Piotr NYKOWSKI

Komentarze

Teatr
Tak to jest, ludzie ciężko pracują, zdobywają uznanie, a w ich rodzinnym mieści nikt o nich nie słyszał - to jest skromność.
2016-09-08 07:40:40
robert
Gratulacje. Należy się za dystans do siebie i pełne zaangażowanie w kreację postaci. Skarb :)
2016-09-07 22:28:40
ewa35
duzy sukces Brawo
2016-09-07 17:44:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje