wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Czy powstał naród peerelowski?

Czy powstał naród peerelowski?

Czy powstał naród peerelowski?
Data publikacji: 2017-04-25 07:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 373 245895

W środę (26 kwietnia) o g. 17 w Centrum Dialogu "Przełomy", oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie na pl. Solidarności, rozpocznie się promocja książki "Co nam zostało z tamtych lat" prof. Jerzego Eislera. Uczony pisze w niej m.in. „Dziedzictwo mentalne PRL jest tak wielkie, że podjąłem kiedyś nawet rozważania na temat tego, czy w ciągu tych czterdziestu pięciu lat powstał, lub przynajmniej zaczął powstawać, naród peerelowski?”.

Promocja będzie pretekstem do publicznej debaty, w której weźmie udział trzech znanych historyków: autor książki, prof. Jerzy Eisler, a także prof. Antoni Dudek i prof. Jan Skórzyński. Historycy będą dyskutować m. in. o tym, czym była Polska Rzeczpospolita Ludowa i co po niej pozostało w III Rzeczpospolitej, czy nadal funkcjonują peerelowskie mity i stereotypy, czy zachował się w nas homo sovieticus.

(as)

Fot/ D.GORAJSKI

 

Komentarze

Konieczko z 2B
Słyszałem dziwne głosy, jęki i hałasy w miejskiej kostnicy po zmroku. Teraz się boję chodzić przez "krowi placek". A nuż zombi wciągnie mnie do środka.
2017-04-27 15:50:32
HINN
Przetrwał nie homo sovieticus, ale homo głuptacus .
2017-04-26 08:20:36
Jakób
Establishment? - Racja, szczególnie zauważalny jest w w byłych miejscowościach popegeerowskich. Ma się bardzo dobrze tam, gdzie PGR-y (objaśnienie dla gimbazy: Państwowe Gospodarstwa Rolne) były zakładane (objaśn.: po angielsku "zakładać" - to establish). Reforma Balcerowicza sprowadziła tamtejszy establishment do roli pariasów. Nazwisko Balcerowicza jest tam synonimem wszystkiego najgorszego, co przyniosły zmiany po 1989. Natomiast PRL wspominają tamci ludzie z nostalgią, gdyż mieli zapewniony byt, nie musieli się poniżać, jak to miało miejsce po reformach - prosząc o zapomogi. Czy to jest naród peerelowski? Czy narodem peerelowskim są byli pracownicy zniszczonych zakładów pracy (Stocznia Szczecińska, Fabryka Kabli Załom, Fabryka Kontenerów itp.). Na pewno narodem peerelowskim są seniorzy, którzy dają się oszukać metodą "na wnuczka" lub są okradani w biały dzień przez różne oficjalnie działające firmy pożyczkowe. Wychowani w tych "strasznych czasach", gdy nikt nikogo nie chciał wykiwać (były oczywiście wyjątki), gdy liczyło się dane słowo a państwo nie zezwalało na działalność takich oszustów jak Amber Gold. W obecnych czasach - wyścig szczurów, podgryzanie, dochodzenie do celu po trupach - ludzie muszą nauczyć się, że nie można ufać nikomu. Naród peerelowski był jednak zdemoralizowany - przez tanią książkę i prasę, tanie bilety do teatru, wczasy FWP (objaśnienie dla gimbazy: Fundusz Wczasów Pracowniczych), masowe kolonie i obozy dla dzieci zwanych "Peerelkami" (cytat z piosenki Jana Pietrzaka pt. "Dziewczyna z PRL-u").
2017-04-25 23:38:03
Proporcja
@ niestety - Niestety, nawet 10 resortowych dzieci nie przebije jednego Misiewicza.
2017-04-25 22:39:41
pseudonaukowy bełkot
z nudów odbija...
2017-04-25 14:45:34
gadu-gadu, srutu-tutu
To jest Muzeum czy klub dyskusyjny? Wydano 23 miliony w betonowy koszmarek zwany kostnicą, po to żeby plakat powiesić albo pogadać o walorach maryni ?.
2017-04-25 12:11:32
moDern history
A Neron była kobitą i podskakując w glanach zarządziła przez iphona zrzucenie z helikopera na teren Polski słoików ze stonką i komunizmu.
2017-04-25 10:42:53
niestety
Powstały raczej resortowe dzieci, które mają się świetnie, tak jak i ich rodzice.
2017-04-25 10:28:45
BUBU
Może nie naród,ale plemię, a ściślej, różne plemiona.W tym kierunku powinny zmierzaćwszystkie debaty i dyskursy.
2017-04-25 09:51:20
Miejska Kostnica stosownym miejscem do takich roaważań.
.
2017-04-25 09:33:05
zibi
Szczecin to eldorado dla badaczy
2017-04-25 08:25:16
....
@Nie naród - tylko Establishment !!! bolszewizm narodowy też
2017-04-25 08:18:26
Nie naród - tylko Establishment !!!
Problem w tym, że zarówno w PRL-u jak i po przemianach lat 90-tych wspomniany establishment ma się dobrze!
2017-04-25 07:55:52