niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Chiny, płyta i wielcy koncertmistrzowie

Chiny, płyta i wielcy koncertmistrzowie

Chiny, płyta i wielcy koncertmistrzowie
Data publikacji: 2017-10-10 20:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-19 13:28
Wywietleń: 1386 295921

Śpiew alikwotowy, orkiestra jako... chór oraz znakomici goście - oto, co będzie się działo w najbliższych tygodniach na koncertach Baltic Neopolis Orchestry w trakcie cyklu „Wielcy koncertmistrzowie" w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. Od 2013 roku gościem każdego koncertu z tego cyklu jest wybitny koncertmistrz.

Najbliższy występ już w czwartek (12 października) o godz. 19. To będzie „Wieczór Mistrzów Północy i Południa". Wystąpią wtedy: Hugo Ticciati (skrzypce) oraz Gareth Lubbe (altówka, śpiew) oraz sekstet, w którym zagra m.in. altowiolistka Ewa Guzowska.

- Zdradzę tylko, że orkiestra wystąpi w charakterze małego chóru, będziemy tupać o ziemię, a publiczność usłyszy śpiew alikwotowy wykonywany przez altowiolistę. Będą czary - mary - mówi E. Guzowska.

Podczas wspomnianego koncertu będzie prawykonanie utworu Pawła Łukaszewskiego, wielokrotnego zdobywcy nagrody Fryderyka - „Neopolis Concerto Koncert skrzypcowy", a także „Fynbos", czyli utwór na orkiestrę smyczkową ze śpiewem alikwotowym, Bernda Frankego.

Kolejny koncert z cyklu „Wielcy koncertmistrzowie" już 21 października, pn. „Przełamując fale". Zagra pochodzący ze Szczecina skrzypek Bartłomiej Nizioł, obecnie koncertmistrz orkiestry opery w Zurychu. W programie wieczoru m.in. „Oktet smyczkowy Es - dur op. 20". 19 listopada w Trafostacji wystąpi z kolei z Baltic Neopolis Orchestrą bułgarski koncermistrz mieszkający we Francji - Svetlin Roussev, w koncercie pn. „Lirycznie i ogniście".

A jakie plany ma orkiestra na kolejne miesiące?

- W grudniu mamy koncerty w Chinach, z kolei w styczniu zagramy w Filharmonii Narodowej - zdradza Emila Goch - Salvador, szefowa i założycielka orkiestry. - W połowie listopada z kolei ukaże się płyta nagrana z argentyńskim bandeonistą Marcelo Nisinmanem. To będzie nasza siódma płyta. Znajdą się na niej argentyńskie tanga. ©℗

(MON)

Na zdjęciu: Altowiolistka Ewa Guzowska (tu na wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta w Szczecinie) wystąpi w czwartek na koncercie w Trafostacji Sztuki - w sekstecie Baltic Neopolis Virtuosi.

Fot. arch.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską