środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Callas na Kontrapunkcie

Callas na Kontrapunkcie

Callas na Kontrapunkcie
Data publikacji: 2016-01-14 19:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 84 98527

Jedna z najpopularniejszych polskich aktorek zagra jedną z najwybitniejszych operowych śpiewaczek na inaugurację najważniejszej teatralnej imprezy w Szczecinie! Krystynę Jandę jako Marię Callas zobaczyć można będzie w kwietniu, podczas festiwalu Kontrapunkt. Bilety będą w sprzedaży lada dzień.

„Maria Callas. Master class" to sztuka amerykańskiego dramaturga Terrence’a McNally’ego. Wyreżyserował ją Andrzej Domalik. Callas, słynna, pochodząca z Grecji operowa diva, pokazana jest tu w 1971 roku, w momencie artystycznej przerwy w występach, gdy skupia się ona na prowadzeniu zajęć wokalnych dla studentów Juilliard School w Nowym Jorku. Podczas mistrzowskich kursów, artystka przekazuje swoim podopiecznym uwagi o sztuce, o gotowości na wyrzeczenia i konieczności ciężkiej pracy.

Polska premiera „Marii Callas" odbyła się w 1997 roku, w Teatrze Powszechnym w Warszawie, również z Krystyną Jandą. Po kilkunastu latach, aktorka wróciła do roli, już w swoim Och-Teatrze, ponownie odnosząc sukces. W Szczecinie, spektakl zobaczymy na inaugurację części konkursowej „Kontrapunktu". Planowane są też dodatkowe przedstawienia, 18 i 20 kwietnia. Bilety kupować można będzie od 25 stycznia, w Teatrze Współczesnym i Teatrze Lalek „Pleciuga" (120 i 140 złotych).

Tegoroczny festiwal Kontrapunkt odbędzie się w dniach 15-24 kwietnia. Już w styczniu jednak planowane jest jego preludium: zatytułowany „Między nami dobrze jest? „Nowy” teatr nie(po)rozumienia" wykład Dariusza Kosińskiego. To profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spotkanie to zajawi kwietniową sesję teatrologiczną. Na wykład wybrać się można w poniedziałek, 25 stycznia, o godz. 18, do sali kameralnej „Pleciugi". Wstęp wolny.

W marcu z kolei, czekać będzie na najmłodszych widzów zapowiedź Małego Kontrapunktu, czyli premiera „Balbaryka". Tekst Artura Daniela Liskowackiego przeniesie na scenę Zbigniew Niecikowski. Historię o wesołym Balbaryku, ratującym szczęście swojej ojczystej krainy Tutaj, teatr lalek pokaże 18 marca.

(kas)

Na zdjęciu: Krystynę Jandę w roli Marii Callas zobaczymy na inaugurację konkursowej części Kontrapunktu

Fot.: Joanna Maria Kuś

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi