piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Burza, teatr, jubileusz

Burza, teatr, jubileusz

Burza, teatr, jubileusz
Data publikacji: 2016-03-18 19:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1520 123638

W SOBOTĘ czeka nas kulminacyjny moment obchodów jubileuszu 40-lecia Teatru Współczesnego: premiera „Burzy". Sztukę Wiliama Szekspira na deski przeniesie Anna Augustynowicz. W roli głównej wystąpi Bogusław Kierc - niegdyś dyrektor szczecińskiego teatru.

Jedna z ostatnich sztuk wybitnego Anglika, opowiada o losach Prospera, księcia Mediolanu, pozbawionego tronu przez brata i wygnanego z córką na wyspę. Tu Prospero, dzięki swoim magicznym umiejętnościom, uwalnia ducha Ariela, więzionego przez wiedźmę Sykoraks w pniu drzewa. Poza ojcem i córką, na wyspie przebywa jeszcze Kaliban, syn Sykoraks. Któregoś dnia, w pobliżu wyspy pojawia się statek z wrogami Prospera. Ten wywołuje tytułową burzę...

 - Do „Burzy" trzeba dojrzeć. To tekst wymagający refleksyjności, której w młodym wieku człowiek nie ma. W świecie, który funduje nam tak niesamowity teatr, ta sztuka wydaje mi się szczególnie ważna, dotykająca całego pionu naszej cywilizacji  - mówi Anna Augustynowicz.

Rolę Prospera przyjął Bogusław Kierc, obecnie związany z Wrocławiem aktor, reżyser, pedagog, poeta i dawny dyrektor Teatru Współczesnego. Dla niego i Augustynowicz praca nad „Burzą" jest - poza wszystkim innym - także spotkaniem sentymentalnym: to Kierc przyjmował obecną dyrektor do pracy w Szczecinie.

- Ze względu na podziw i szacunek jaki mam dla Ani, jej propozycję przyjąłem entuzjastycznie - opowiada B. Kierc. - To osoba bardzo ważna w moim życiu i w moim życiu teatrem. Także sama ta scena jest dla mnie wyjątkowo bliska i istotna.

Augustynowicz dodaje: - Bez Bogusława Kierca nie zrobiłabym tego spektaklu. Ta „Burza" to nasza rozmowa o teatrze i o sensie tworzenia.

Poza Kiercem, w przedstawieniu zobaczymy również m.in: Adriannę Janowską-Moniuszko, Macieja Litkowskiego, Arkadiusza Buszkę, Mariana Dworakowskiego, Grzegorza Młudzika i Pawła Niczewskiego. Sobotnią premierę poprzedzą wydarzenia towarzyszące: wystawa starych plakatów teatralnych, piątkowy przemarsz przez miasto wolontariuszy, dowodzonych przez Marię Dąbrowską (w godz. 16-18 będą rozdawać przechodniom prezenty) i sobotnia akcja na Wałach Chrobrego, przypominająca historię Współczesnego (od godz. 18). Od niedzieli kupić można będzie również książkę „Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie” Kamili Paradowskiej (jej cena to około 30 złotych).©℗

(kas)

Fot. Piotr NYKOWSKI

Na zdjęciu: Bogusław Kierc (Prospero) i Adrianna Janowska-Moniuszko w próbie do „Burzy"

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny