niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Bogate plany orkiestry

Bogate plany orkiestry

Bogate plany orkiestry
Data publikacji: 2016-02-26 12:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 959 121363

W najbliższą niedzielę, szczecińska Baltic Neopolis Orchestra inauguruje nowy cykl koncertowy. Gwiazdami „BNO+" będą znakomici soliści, grający na instrumentach, rzadko słyszanych w duecie z orkiestrą: fortepianie, waltorni, perkusji i bandoneonie.

Emilia Goch, altowiolistka i szefowa BNO, tak wyjaśnia ideę przedsięwzięcia: - Inny nasz cykl - „Wielcy Koncertmistrzowie", trochę nas zamknął. Koncertmistrzami są głównie skrzypkowie, więc potrzebowaliśmy czegoś nowego.

Pierwszy występ z nowej serii odbędzie się w Zamku Książąt Pomorskich. Szczecińskim muzykom towarzyszyć ma francuski pianista Pierre-Laurent Boucharlat. W programie - muzyka Fryderyka Chopina, początek - godz. 18. 

W marcu, Baltic Neopolis wystąpi w Berlinie, w Radial System V, w obejmującym trzy koncerty projekcie „Mozaika-Impresje-Polska", pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego. Artyści odkrywać mają muzykę wybitnych polskich kompozytorów różnych pokoleń (planowana jest m.in. międzynarodowa premiera utworu Adama Bałdycha, napisanego specjalnie dla BNO). Obok naszej orkiestry, w koncertach wezmą udział także soliści Deutsche Oper i laureaci Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena.

Orkiestra powraca również z koncertami kameralnymi na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej (pierwszy z nich odbędzie się w maju) oraz z letnim festiwalem w miastach naszego regionu. Ma on objąć 16 występów międzynarodowych artystów i zespołów kameralnych, a także wydarzenia towarzyszące: plenery malarskie, warsztaty muzyczne i plastyczne, animacje dla dzieci, wykłady, wystawy.

W październiku i listopadzie, Baltic Neopolis Orchestra ruszy w swoją pierwszą, dużą, międzynarodową trasę po Azji. 

- Zaprosił nas skrzypek Vasko Vassilev, gramy w największych salach koncertowych w Brunei, Singapurze, Tajlandii, na Filipinach, w Indonezji, Laosie, Malezji, Kambodży, Wietnamie i Birmie - mówi Emilia Goch. - To pierwsze takie tournee polskiej orkiestry. 

Szefowa orkiestry poinformowała też, że ona i jej formacja prowadzą rozmowy o przejęciu budynku dawnego cielętnika na Łasztowni na potrzeby muzyków.

- Nie mamy swojej siedziby, gramy gościnnie w salach miejskich i marszałkowskich instytucji kultury. Zależy nam na tym, by mieć własne miejsce. Walczymy o etaty dla muzyków. Obecna sytuacja, w której artyści związani są z innymi orkiestrami, sprawia, że niemal każdy koncert gramy innym składem. To nie sprzyja rozwojowi - tłumaczy E.Goch. ©℗

(kas)

Fot. D.GORAJSKI (arch.) 

Komentarze

mimo zart
Filharmonia ma budynek a BNO ma ORKIESTRĘ !!!
2016-02-29 12:40:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską