poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Bez ściemy

Bez ściemy

Bez ściemy
Data publikacji: 2015-09-11 22:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 113 19909

Reżyser Krzysztof Łukaszewicz i aktorzy: Leszk Lichota, Antoni Króilikowski i Michał Żurawski wzięli udział w uroczystej, szczecińskiej premierze filmu „Karbala”. Bardzo dobrze przytjęta produkcja, opowiadająca o autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się podczas wojny w Iraku, pokazana została w piątek,w kinie Helios.

W 2004 roku, grupa szyickich rebeliantów przez trzy dni i trzy noce szturmowała ratusz w Karbali, pełniący też rolę więzienia. Broniła go załoga zołnierzy, złożona z 40 Polaków i 40 Bułgarów. Z niewielkimi zapasami żywności i równie niewielkim zapasem amunicji, ochronili budynek, nie tracąc ani jednego człowieka. Choć wielu ekspertów uwazało, że wykazali się bohaterstwem i dokonali niemożliwego, na żołnierzy z Karbali nałożono klauzulę milczenia, zasługi przypisując dowództwu misji.

-To, że ten film powstał, to prawdziwy cud – mówił podczas premiery Krzysztof Łukaszewicz - Nie mieliśmy zbyt wielkiego budżetu, ciągle pojawiały się problemy z planem zdjęciowym.W końcu część scen nakręciliśmy w Jordanii, a  część w Polsce, i myślę, że na ekranie nie widać różnicy.

W podobnym tonie wypowiadał się Antoni Królikowski: - Nie opowiadamy o pięknym świecie, tylko o wojnie.Zależało nam bardzo, by nie poczuli państwo ściemy w tej historii.

Inspiracją do powstania filmu był zbiór reportaży dwóch szczecińskich dziennikarzy: Adama Zadwornego i Marcina Górki. Współproducentem „Karbali” jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy.© 

(kas)

Na zdjęciu: W piątek, w kinie Helios w Szczecinie odbyła się uroczytsta premiera filmu „Karbala”

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi