środa, 21 marca 2018.
Strona główna > Kultura > Bez ściemy

Bez ściemy

Bez ściemy
Data publikacji: 2015-09-11 22:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 197 19909

Reżyser Krzysztof Łukaszewicz i aktorzy: Leszk Lichota, Antoni Króilikowski i Michał Żurawski wzięli udział w uroczystej, szczecińskiej premierze filmu „Karbala”. Bardzo dobrze przytjęta produkcja, opowiadająca o autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się podczas wojny w Iraku, pokazana została w piątek,w kinie Helios.

W 2004 roku, grupa szyickich rebeliantów przez trzy dni i trzy noce szturmowała ratusz w Karbali, pełniący też rolę więzienia. Broniła go załoga zołnierzy, złożona z 40 Polaków i 40 Bułgarów. Z niewielkimi zapasami żywności i równie niewielkim zapasem amunicji, ochronili budynek, nie tracąc ani jednego człowieka. Choć wielu ekspertów uwazało, że wykazali się bohaterstwem i dokonali niemożliwego, na żołnierzy z Karbali nałożono klauzulę milczenia, zasługi przypisując dowództwu misji.

-To, że ten film powstał, to prawdziwy cud – mówił podczas premiery Krzysztof Łukaszewicz - Nie mieliśmy zbyt wielkiego budżetu, ciągle pojawiały się problemy z planem zdjęciowym.W końcu część scen nakręciliśmy w Jordanii, a  część w Polsce, i myślę, że na ekranie nie widać różnicy.

W podobnym tonie wypowiadał się Antoni Królikowski: - Nie opowiadamy o pięknym świecie, tylko o wojnie.Zależało nam bardzo, by nie poczuli państwo ściemy w tej historii.

Inspiracją do powstania filmu był zbiór reportaży dwóch szczecińskich dziennikarzy: Adama Zadwornego i Marcina Górki. Współproducentem „Karbali” jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy.© 

(kas)

Na zdjęciu: W piątek, w kinie Helios w Szczecinie odbyła się uroczytsta premiera filmu „Karbala”

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy