niedziela, 24 września 2017.
Strona główna > Kultura > Baltic Neopolis Orchestra rozpoczyna sezon

Baltic Neopolis Orchestra rozpoczyna sezon

Baltic Neopolis Orchestra rozpoczyna sezon
Data publikacji: 2015-09-21 19:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1097 22722

Koncerty, przygotowania do festiwalu, prace nad przygotowaniem spektaklu muzycznego - szczecińska Baltic Neopolis Orchestra zapowiada sezon pełen atrakcji. Pierwszy z koncertów już w najbliższą sobotę.

- Dokonaliśmy małych zmian personalnych, które, jak wierzymy, pomogą rozwinąć nam skrzydła - mówi Emilia Goch, szefowa orkiestry. - Naszym nowym dyrektorem artystycznym został znakomity bułgarski skrzypek Vasko Vassiliev, a nowym koncertmistrzem - Emanuel Salvador, skrzypek i koncertmistrz z Portugalii. 

Obaj artyści znani są szczecińskim melomanom ze wspólnych występów z BNO, w kontynuowanym od kilku lat cyklu „Wielcy koncertmistrzowie". Pierwszy występ nowej edycji odbędzie się 26 września w Trafostacji Sztuki. Jako gwiazdę zobaczymy Maxima Rysanowa, skrzypka i altowiolistę o ukraińsko-brytyjskich korzeniach. W następnych miesiącach, do Szczecina przyjadą też Danel Rowland, pierwszy skrzypek angielskiego Brodsky String Quartet, a w listopadzie - Carmine Lauri, sława skrzypiec z Malty.

Baltic Neopolis zamierza prowadzić dalej także cykl „Włącz orkiestrę" w studiu Radia Szczecin. Pod koniec listopada zaprezentowany zostanie utwór „Mozaika", skomponowany przez Adama Bałdycha. Jak zapowiada Emilia Goch, koncert ma być retransmitowany w radiowej Trójce.

Bardzo interesującym pomysłem wydaje się „Rudy ksiądz", muzyczny spektakl o Antonio Vivaldim. Produkcja ma opowiadać o życiu i twórczości znakomitego kompozytora w zabawny i niekonwencjonalny sposób. Mają w niej wziąć udział muzycy z całej Europy, a główną rolę zagra Vasko Vasiiliev. Premiera planowana jest na drugą połowę przyszłego roku.

Orkiestra w 2016 roku zamierza także wydać płytę z kompozycjami Szymona Brzóski (materiał jest już zarejestrowany, trwają rozmowy z wytwórniami płytowymi) oraz zorganizować dwumiesięczny festiwal muzyczny. Rozpoczynałby się o pod koniec czerwca, trwał do sierpnia i obejmował blisko 40 koncertów w regionie i w Niemczech.

- Szacujemy liczbę muzyków, zaangażowanych w projekt na 120-180 osób, a liczbę odbiorców nawet na 15 tysięcy. Zostaje nam tylko znaleźć na to pieniądze - informuje E. Goch.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Emilia Goch, szefowa BNO i Emanuel Salvador, nowy koncertmistrz orkiestry

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi