środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Awangarda na znaczkach

Awangarda na znaczkach

Awangarda na znaczkach
Data publikacji: 2017-11-05 08:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-06 10:50
Wywietleń: 562 298577

Wystawy, koncerty, konferencje, wykłady – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych przez instytucje kultury z okazji obchodów stulecia ruchu awangardowego w Polsce. Poczta Polska w nie się włączyła, wprowadzając do obiegu znaczki „100 lat polskiej awangardy”.  

Emisja przypomina o dokonaniach nowatorów drukarstwa w Polsce – poczynając od polskich ekspresjonistów, poprzez krakowską awangardę po grupy BLOK i Praesens, które rewolucjonizowały podejście do architektury, malarstwa, poezji – ale również liternictwa i typografii. Warto dodać, że typografia, sztuka litery i druku jest tak samo ściśle związana z projektowaniem znaczków, jak plakatów czy właśnie druków awangardowych. W czasach awangardy nowoczesna sztuka i typografia odegrała też bardzo ważną rolę w filatelistyce, zwłaszcza w państwach powstałych na nowo po 1918 roku.  

Agata Tobolczyk, autorka projektów, zamieściła na jednym znaczku o wartości 2,60 zł - okładkę pisma Kurier Bloku, autorstwa Mieczysława Szczuki, a na drugim - okładkę utworu teatralnego Szósta! Szósta!, autorstwa Władysława Strzemińskiego. Natomiast na znaczku o wartości 3,20 zł - okładkę kwartalnika modernistów Praesens, autorstwa Henryka Stażewskiego, zaś o wartości 3,70 zł - okładkę dwutygodnika Zdrój, autorstwa Władysława Skotarka. 

Obchody stulecia polskiej awangardy odbywają się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i Polskiego Komitetu UNESCO.

Emisji 27 października br. znaczków towarzyszył datownik i koperty.

(g)

Awangarda na znaczkach Awangarda na znaczkach Awangarda na znaczkach Awangarda na znaczkach

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny