niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kultura > Artyści walczą o swoje

Artyści walczą o swoje

Artyści walczą o swoje
Data publikacji: 2015-11-05 20:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 377 35362

Jaki jest los niezależnych artystów po obu stronach Odry? Pytanie jest proste, ale odpowiedź już nie, bo to wręcz temat na...film. I taki film powstaje w koprodukcji z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym „Pomerania Film”, a jego twórcami są szczecinianie Paweł i Michał Kulikowie.

W filmie pt. „Art Location” występują znane w Szczecinie i regionie postaci sztuki alternatywnej: Bibianna Chimiak z Teatru Kana, Marek Kościółek z Teatru Krzyk w Maszewie, Michał Krzywaźnia, szef Teatru w Krzywym Zwierciadle ze Stepnicy, Ewa Hołubowska, choreograf z Gryfina, a także ich niemieccy koledzy. Każdy z bohaterów ma swoje miejsce na ziemi, ale ma też swoje własne postrzeganie rzeczywistości i otaczającego świata. Każdy ma też swoje przemyślenia i problemy, bo nie jest łatwo być alternatywnym artystą w świecie wszechogarniającej konsumpcji i komercji. Muszą zatem walczyć o swoje.

O swoje walczy też „ Kolega Mela Gibsona”, główny bohater sztuki napisanej przez Tomasza Jachimka, który jest najnowszą produkcją Zamku Książąt Pomorskich. Ten monodram, w którym występuje znany szczeciński aktor Adam Dzieciniak, będzie pierwszą zamkową premierą teatralną w tym roku, a tym samym pierwszą po modernizacji Skrzydła Północnego ZKP.

- Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał "Kolegę Mela Gibsona" na przekór aktorom, których zna doskonale i z których czerpał pełnymi garściami. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem-wadach. Feliks Rzepka, bohater tekstu, to uosobienie "wybitnego" aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu....ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać. I zaczyna nam być niewygodnie i nieprzyjemnie - tak mówi o tej sztuce jej reżyser Waldemar Patlewicz.

Premiera sztuki „ Kolega Mela Gibsona” odbędzie się już w najbliższy piątek, 5 listopada. Natomiast film Pawła i Michała Kulików powinien mieć swoją premierę w kinie „Zamkowym” wiosną 2016 roku.

(mos)

Na zdjęciu: Paweł Kulik, reżyser i operator filmu „ Art Location”.

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi